Debian Nedir?

Debian Nedir? Çok basit bir dilde Linux Debian dağıtımının tanıtımı

 

Debian GNU/Linux ilk olarak 1993 yılında tanıtıldı. Dünyaya tamamen ticari olmayan bir işletim sistemi getirme fikrine sahip yüzlerce gönüllü programcının yanı sıra kurucusu Ian Murdoch tarafından yazıldı. Çoğu zaman bu programcılar Debian GNU/Linux’u yazmak için harcadıkları zaman boş zamanlarıydı ve Debian’ı programlamak için para almıyorlardı.

deb

 

 

Debian GNU//Linux’a kısa bir giriş

Başlangıçta, Debian GNU/Linux‘un işinin kolayca biteceği düşünülüyordu ve birçok kişi bu projenin sonunda dağılma ve dağılma dışında bir kaderi olmayacağına ve Debian GNU/Linux projesinin başarısız olacağına inanıyordu. Ancak gerçek tamamen farklı bir şekilde ortaya çıktı, sadece Debian kalmakla kalmadı, ondan sonra çok gelişti ve on yıldan az bir sürede bu Linux dağıtımı dünyadaki en yaygın Linux dağıtımı, Debian en büyük ve en yaygın dağıtım oldu. Dünyada işbirlikçi proje tanıtıldı ve yazılım endüstrisinde bu genişlemenin bir başka örneğini asla görmeyebiliriz.

Debian logosu, Debian Linux tanıtımı

Debian GNU/Linux projesinin başarısının en önemli nedenleri şu şekilde sıralanabilir: Linux’un bu dağıtımı 1000’den fazla gönüllü programcı tarafından yazılmıştır, şu anda Debian GNU/Linux için var olan yazılım koleksiyonu 50.000’den fazla içerir. 8 işlemcili mimariler için bile tasarlanmış yazılım paketleri ve en önemlisi Debian işletim sisteminin kaynak kodu değiştirilerek ve üzerinde değişiklikler uygulanarak 120’den fazla yeni Linux dağıtımı piyasaya sürüldü. Bu işletim sisteminin gücünü temsil eden Debian Tabanlı.

Bu özellikler hemen hemen hiçbir diğer Linux işletim sistemi dağıtımı için mevcut değildir. Debian GNU/Linux’un geliştirme ve programlama süreci üç aşamaya veya üç şubeye ayrılmıştır. Elbette bazen dördüncü bir şube eklerler ki bu aşamalar aşağıdaki gibidir:

Birinci aşama veya dal: Kararsız (SID aşaması olarak da bilinir)
İkinci aşama veya dal: Test etme
Üçüncü aşama veya dal: Kararlı
Dördüncü aşama veya dal: Deneysel (bu aşama aslında zaman içinde kullanıcıların geri bildirimidir)

Debian GNU/Linux, yazılım paketlerini işletim sistemi ile entegre etmek, test etmek ve stabilize etmek için belgelenmiş, planlanmış ve güvenilir bir kalite kontrol mekanizmasına ve bu paketlere ve Debian işletim sistemine eklenen yeni özelliklere sahiptir.Debian GNU’dan bahsetmemizi sağlar. Linux’u sorunsuz (veya en az sayıda sorunlu) ve iyi test edilmiş en iyi Linux dağıtımlarından biri olarak inkar etmeden.

Ancak tüm bu olumlu noktalara ek olarak, bazı şeyler de dikkat çekicidir, işletim sistemini geliştirmenin aynı uzun ve karmaşık süreci ve üzerinde yapılan testler bir dizi soruna yol açar. İşletim sisteminin kararlı versiyonu Debian GNU/Linux çok güncel olarak sunulmamıştır ve genellikle bu Linux dağıtımının kararlı sürümleri her 1 ila 3 yılda bir tanıtılır. Bu nedenle Debian GNU/Linux işletim sistemiyle ilgilenenlerin hatasız olana kadar beklemesi gerekir. Sürüm tanıtıldı ve neredeyse sorunsuz, Debian’ın sorunlu ve test sürümlerini kullanabilirler, aynısı yazılım paketleri için de geçerlidir.

 

debian

Debian Linux’a Giriş Debian Linux Nedir?

Debian GNU/Linux, programcıların elini çok açık bırakmıştır ve bir Linux dağıtımının kaynağını manipüle etmek ve yeni bir sürüm sağlamak niyetinde olan hemen hemen çoğu programcı Debian GNU/Linux kullanmayı tercih etmektedir.

İşletim sistemi kararlılığı ile dikkat çekebilir, mükemmel kalite kontrolü, 20 binden fazla yazılım paketinin varlığı, diğer Linux dağıtımlarından daha fazla işlemci mimarisi için destek.

Tabii ki bu işletim sisteminde olumsuz noktalar da var, bunlar arasında yaklaşık 1 ila 3 yıl süren yeni bir kararlı sürüm sağlamanın uzun dönemine işaret edebileceğimiz gibi, bu işletim sisteminin işlemci mimarisine desteği de göz önüne alındığında. Genellikle daha yeni olan birkaç teknolojinin Debian’a uyum sağlaması için zamana ihtiyacı vardır.

 

Debian işletim sistemi için tanıtılan yazılım paketleri, DEB paketleri kullanılarak Advanced Package Tool veya APT olarak sunulmaktadır. Debian’ın kurulabilir sürümler de dahil olmak üzere farklı sürümleri vardır. Ayrıca 12 işlemcili mimarileri de destekleyen Canlı sürümler, hatta Intel ve AMD şirketlerinin tüm 32-bit ve 64-bit işlemcilerini içerir.

Debian’dan alınan en önemli Linux dağıtımları arasında bu işletim sisteminin gücünü gösteren Ubuntu, Openbox, SolydXK, Knoppix, Tanglu vb. sayılabilir.