C programlama dilinin avantajları

C programlama dilinin avantajları

 

Günümüzde üst düzey programlama dilleri geliştiriciler için birçok olanak sunuyor ancak C programlamanın hala hayatta olduğuna ve uzun bir süre daha var olacağına inanmak için birçok neden var.

 

c

 

İşte C’nin yenilmez olmasının bazı özellikleri ve nedenleri:
Esneklik:

C dili, hem yüksek seviyeli hem de düşük seviyeli dillerin özelliklerini birleştirir. Bir yandan komut dosyası sürücüleri ve çekirdekler gibi düşük seviyeli programlamada kullanılırken, diğer yandan yazılım programları için komut dosyası oluşturma gibi üst düzey programlama dillerinin performansını destekler.

 

Basit gramer yapısı:

C basit ve kolay bir dildir ve veri türleri, operatörler, kontrol ifadeleri ve daha fazlası gibi temel programlama kavramlarının açık ve kesin olarak anlaşılması için çok uygundur. Fonksiyonel yapısı, veri türleri ve zengin kütüphane fonksiyonları seti onu verimli ve güçlü kılmıştır.

 

Prosedürel ve yapılandırılmış dil:

C programlama, talimatların adım adım yürütüldüğü prosedürel bir dildir. Bir C programı, belirli bir görevi gerçekleştirmek için çeşitli işlevler içerebilir. C, yapılandırılmış bir programlama dilidir. Yani program, anlaşılmasını ve okunmasını kolaylaştırmak için fonksiyonlar kullanılarak daha küçük parçalara ve bloklara bölünebilir. Yapılandırılmış bir dil, prosedürel bir dilin bir alt kümesidir.

 

Uyumluluk:

Makine düzeyinde donanım API’lerine doğrudan erişim, C derleyicileri, deterministik kaynakların kullanımı ve dinamik bellek tahsisi gibi çeşitli C özellikleri, bu dili gömülü veya gömülü sistemler için komut dosyası programları ve sürücüleri için ideal bir seçim haline getirir.

 

Taşınabilirlik:

C, son derece taşınabilir ve donanımdan bağımsız bir dildir. C programları çok az değişiklikle veya hiç değişiklik yapmadan birçok sistemde çalışabilir.C derleyicileri tüm işletim sistemleri ve donanımlar için mevcuttur ve bir sisteme kolayca kod yazıp başka bir sisteme derleyebilirsiniz. aynı işletim sistemi ile).

 

Derlenmiş dil:

C derlenmiş bir dildir. Derleyici, yüksek seviyeli bir dili veya orta seviyeli bir dili bilgisayarın anlayabileceği makine diline dönüştüren bir programdır.

 

Hızlı ve güçlü:

C çok verimli bir dildir ve programlarının derlenmesi ve çalıştırılması diğer dillerin çoğundan çok daha hızlıdır. C, Unix işletim sistemi programlaması için tasarlandığından, programın sınırlı bellekle hızlı çalışabilmesi çok önemlidir. En güçlü ve en hızlı dillerden biridir ve C hala derleyiciler ve yorumlayıcılar oluşturmak için kullanılır.

 

Unix ile Entegrasyon:

C, Unix ve Linux işletim sistemleri ile yakından ilgilidir. UNIX ve Linux sistemleri, GCC adında bir C derleyicisi ile birlikte gelir. Aslında bazı araçlarda kullanıcının C diline aşina olması gerekir.

 

Özyineleme:

C programlamada özyineleme, bir işlevin kendisini tekrar tekrar çağırabileceği en yaygın kullanılan tekniklerden biridir.

 

Zengin kitaplık:

C, zengin bir kitaplık işlevi kümesine ve birçok yerleşik işleve sahiptir ve ayrıca grafik programlamayı destekler. Bu nedenle C dili ile yazılım yazmak ve geliştirmek çok hızlıdır.

 

Genişletilebilir:

C dili genişletilebilir çünkü yeni özellikleri kolayca uyarlayabilir.

 

c

 

Program Açıklaması

İlk satır, <include <stdio.h# önişlemci yönergesidir. Bu komut, programa önceden yazılmış bir dizi fonksiyon girer. Örneğin, print() işlevi bu önişlemci dosyasında tanımlanmıştır.
Tüm C programları main() işleviyle başlar. Bu programın başlangıç ​​noktasıdır.
(!printf(“Merhaba, Dünya”) komutu, !Merhaba, Dünya metnini yazdırır. printf, ekran konsolunda metni görüntülemek için kullanılır.Yerleşik bir C işlevidir.
;return 0 derleyiciye programın yürütmeyi bitirdiğini söyler.

C’de yorumlar / * * / içine yerleştirilir. Yorumlar, derlenmeyen ve yürütülmeyen ve programı açıklamak ve belgelemek için kullanılan kodun parçalarıdır. Ayrıca yorum yazmak için Farsça dilini de kullanabilirsiniz. Beğen, /*ilk uygulamam*/

C kodları .c uzantılı bir dosyaya kaydedilir. Örneğin: start.c