C programlama dili nedir?

C programlama dili nedir?

Programlama dilleri, akıllı telefonlardan havayolu yazılımına kadar dünyamızı değiştirdi, neredeyse her modern cihaz bir tür kod kullanıyor. Hangi programlama dilinin daha etkili olduğu her zaman tartışılır, ancak ana rakip C’dir.

C programlama dili, en yaygın kullanılan programlama dillerinden biridir ve bilgisayar bilimlerinde oldukça önemlidir. C dili, C++, Objective-C, C#, Java, JavaScript, Perl, PHP, Python gibi birçok dilin kökü ve temeli olduğu için tüm dillerin anası olarak kabul edilir.

İlk olarak küçük bilgisayarlar için işletim sistemleri üzerinde çalışmak üzere geliştirilmiş ancak son yıllarda her alanda çok önemli hale gelmiştir. C, üst düzey, çok amaçlı, taşınabilir, kullanımı kolay bir programlama dilidir ve yaklaşık 50 yıl önce oluşturulmuş olmasına rağmen hala büyük saygı görmektedir ve çoğu zaman en popüler 5 veya 10 dil arasında yer almaktadır. dünya. alır.

 

 

c

 

C dilinin tarihi

Dennis Ritchie tarafından 1969-1973 yılları arasında Bell Laboratuvarlarında geliştirilmiştir.

Başlangıçta, Ken Thompson adlı bir Bell Labs çalışanı, yeni Unix işletim sistemi için bir programlama dili oluşturmak istiyordu, BCPL dilini değiştirerek B dilini yarattı.

BCPL ve B dillerinde veri tutarsızlığı gibi sorunlar vardı, üstelik B programları, Assembly programlarına göre daha yavaştı. Bu, Dennis Ritchie’nin B dilini geliştirmesine ve daha sonra C dilini yaratmasına yol açtı. 1972’de C programlamanın ilk versiyonu resmi olarak yayınlandı. C giderek daha popüler hale geldi ve 1980’lerde en yaygın kullanılan programlama dili haline geldi ve diğer birçok dili etkiledi.

En son C standardı: ISO/IEC 9899:2018, Haziran 2018’de yayınlanan ve C11’in (ISO/IEC 9899:2011) yerini alan C18 olarak bilinen mevcut C dili standardıdır. C18 standardı, yeni özellikler eklemeden C11 standardının eksikliklerini inceler ve giderir.

 

C dili uygulamaları

C basit ama şimdiye kadar oluşturulmuş en güçlü dillerden biri ve üst düzey bir dil olarak kabul edilse de donanıma da diğer dillere göre daha yakın. Bu yüzden birçok dil derleme için C kullanır (Python gibi).

C, işletim sistemini “üst düzey” bir dilde yazmayı ve Unix işletim sistemini tamamen yeniden başlatmayı mümkün kılan ilk dildir ve aynı zamanda nesne yönelimli programlamanın geliştirilmesinde de etkili olmuştur.

Ancak C dili çok yönlü bir dildir ve çok geniş uygulamaları vardır. Kullanımlarından bazıları şunlardır:

Sistem yazılımı ve masaüstü programlarının tasarımı ve geliştirilmesi
Veritabanlarının geliştirilmesi (MySQL, PostgreSQL, SQLite gibi ünlü veri tabanları C dilinde yazılmıştır.)
Bilgisayar ve mobil oyunlar gibi grafiklerle ilgili programların geliştirilmesi (2D ve 3D grafikler sağlamak için OpenGL gibi grafik kitaplıkları da C dilinde yazılmıştır.)
Matematiksel denklem türlerinin değerlendirilmesi
Derleyiciler, işletim sistemleri ve tercümanlar tasarlama
Tam Unix çekirdek geliştirme
Ağ cihazlarının tasarımı
GUI uygulama tasarımı. Adobe Photoshop
Çok popüler Git sürüm kontrol sistemini oluşturma
Elektronik tablolar gibi uygulama yazılımlarının geliştirilmesi
GTK ve wxWidgets gibi araçlar tasarlamak ve…

 

Diğer alanlarda da kullanılır:

  • montajcılar
    Cihaz ve sürücüler
    Nesnelerin interneti
    Akıllı telefonlar
    gömülü sistemler

 

Sistemler için C kullanmak daha iyidir:

donanıma hızlı ve doğrudan erişime ihtiyaç duyan.
sınırlı kaynaklara (bellek gibi) sahiptir.
Verimlilik onların en önemli özelliğidir.

Nerede düşünürseniz düşünün, Unix, Linux, Windows, Photoshop, web sunucusu vb.’de C dili kullanılır.

 

c

 

C, C++, Objective-C ve C# arasındaki fark

Bu dört farklı programlama dili benzer isimlere sahiptir ancak nasıl çalıştıkları ve nasıl kullanılacağı konusunda farklılıklar vardır.

C, hemen hemen tüm sistemlerde derleyicileri çalıştırmak ve bir işletim sisteminin ana işlevlerini kontrol etmek için kullanılan en eski dildir.
1979’da oluşturulan C++, C dilinden en önemli farkı olan sınıflarla nesne yönelimli programlamayı tanıttı. C dili dilbilgisi ve sözdizimini kullanır.
Objective-C 1983’te başladı ancak son yıllarda popüler hale geldi. Mac ve iPhone uygulamalarının itici gücüdür ve C dilinin üzerine yerleştirilmiştir. Nesne yönelimlidir ve Apple donanımıyla sınırlıdır.
2001 yılında Microsoft tarafından oluşturulan C# (C#), .NET platformu için ana nesne yönelimli dildir. Aslında, C ile pek ortak yanı yoktur ve daha çok Java platformuna rakiptir. O zamanlar Microsoft, A#, F# gibi # etiketli dilleri adlandırdı. Ayrıca içindeki kitaplıkların biçimlendirilmesi ve yönetimi C dilinden çok farklıdır. C#, makine koduna C kadar yakın değildir (ancak MSIL aracılığıyla makine kodunu sınırlı bir ölçüde işleyebilir).

 

C programlama dili işletim sisteminden bağımsız mı?

C programları yazılım platformlarından bağımsızdır, ancak yürütülebilir dosyaları işletim sistemine bağlıdır. Yani programın yürütülebilir dosyaları belirli bir işletim sisteminde oluşturulduğunda, bu dosyaları başka bir işletim sisteminde çalıştıramazsınız. Örneğin, yürütülebilir dosyalar Windows’ta oluşturulmuşsa, yalnızca Windows’ta çalışabilirler ve Linux veya başka bir işletim sisteminde çalıştırılamazlar.

Her işletim sistemine özel yürütülebilir dosyalar elde etmek için programı aynı işletim sisteminde yeniden derlemeniz gerekir.