C# nedir?

C# nedir?

Kuşkusuz dünyada en popüler ve yaygın olarak kullanılan programlama dillerinden biri C# olarak adlandırılıyor ve son araştırmalara göre bu dil de oldukça iyi bir iş çıkaran dünyanın en iyi 5 programlama dili arasında yer alıyor. İran’da pazar. C# programlama dili, Windows (masaüstü) uygulamaları, web uygulamaları, web hizmetleri, mobil uygulamalar ve oyunlar oluşturmak için kullanılabilir.

 

 

c+

 

 

WinForms, WPF ve UWP platformları, Windows programlarını C# dili aracılığıyla geliştirmek için kullanılabilir. C# dilini ve Xamarin ve UWP gibi platformları kullanarak bile Android, iOS ve Windows telefonlar için uygulamalar oluşturabilirsiniz. Ayrıca, ASP.NET MVC ve ASP.NET Core çerçeveleri, günümüz programlama dünyasında çok yaygın olarak kullanılan ve ünlü olan modern web uygulamaları tasarlamak ve oluşturmak için kullanılan iki teknolojidir. Dolayısıyla, C# programlama diline iyi derecede hakimseniz, güçlü ASP.NET Core çerçevesini öğrenmeye başlamak için yeterince hazır olacaksınız.

 

C# Tarihçesi

1999’da Sun, işletim sisteminde kullanılmak üzere Java programlama dilini Microsoft’a lisansladı. Başlangıçta Java herhangi bir platforma veya işletim sistemine bağlı değildi, ancak Microsoft anlaşmanın bazı şartlarını ihlal etti ve Java’nın işletim sisteminden bağımsız olma yeteneğini elinden aldı, Sun Microsoft’a dava açtı ve Microsoft bir yazılım geliştirmeye zorlandı. yeni nesne yönelimli dil. C++’a benzer yeni bir derleyici ile. 1999’da Anders Helzberg, o zamanlar Cool olarak adlandırılan ve C diline benzeyen ancak nesne yönelimli özelliklere sahip yeni bir dil tasarlamak için bir grup kurdu.Ticari amaçlı değildi. 2000 yılında .NET çerçevesinin resmi sunumu ve tanıtımında bu dil C# olarak yeniden adlandırıldı. Microsoft’taki C# tasarımcılarının yöneticisi ve süpervizörü, Framework tasarımı ve programlama dilleri Borland, Delphi, Pascal, C++ konusundaki önceki deneyimleri C# talimatlarında kolayca görülebilen Anders Helzberg’di.

 

C# nedir?

C# programlama dilinin geleceği:

Bu programlama dili, yeni sürümleri sık sık Microsoft tarafından sağlandığından ve yeni özelliklere sahip olduğundan pratik ve tükenmez bir dil olacaktır. Ve dünyadaki sıralamasından ve sıralamasından bahsetmek istersek şunu söyleyebiliriz: C#, farklı açılardan dünyanın dördüncü ve bazı durumlarda beşinci en kullanışlı, güçlü ve popüler dili olarak kabul edilir.

Bu nedenle, bu programlama dili çok popüler ve güvenilirdir.

İran’da C# (ASP.NET) ve Java olan kamu ve özel kuruluşların yazılımlarının ve web sitelerinin çoğunu iki programlama dili kapsıyor.

TIOBE indekslemeye göre, bu dilin sıralaması programlama dilleri tablosunun dördüncü satırındadır.

2017 yılının en iyi programlama dilleri listesini yayınlayan IEEE sıralamasına göre programlama dilleri sıralamasında beşinci sırada yer almaktadır.

 

C#’da kimler çalışır?

C#, Microsoft tarafından geliştirilen modern, genel amaçlı, nesne yönelimli bir programlama dilidir. Bu dil aynı zamanda .NET tarafından tasarlanan birçok uygulamanın kalbinde yer alır. C# ile programlamanın Java’ya çok benzediğini unutmayın, bu nedenle Java veya genel olarak C benzeri dillerde bir geçmişiniz varsa, C# öğrenmek çok zor olmayacaktır. 2016’da C# dilinin büyüme oranı %88’e eşitti. İran’da en çok hayrana sahip olan ilk masaüstü programlama dilinin C# olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Her türlü program ve uygulamanın yazılmasında gücü yüksek bir dil. C# dilini kullanarak her türlü masaüstü, mobil, web ve diğer uygulamaları oluşturabilirsiniz. . . yaz Genellikle çok sayıda şirket bu programlama dilini kullanır. C# bildiğiniz zaman ASP.Net’i kolayca öğrenebilir ve kolayca web uygulamaları yazabilirsiniz. ASP.Net ile birlikte bu dili biliyorsanız herhangi bir sorun yaşamayacağınızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü her gün farklı şirketler C# ve ASP.Net programcıları arıyor.

 

c+

 

C#’ın önemli özellikleri

Boole koşulları
Otomatik çöp toplama
Standart kitaplık
Derlemeleri sürümlendirme yeteneği
Özellikler ve etkinlikler
Delegeler ve Etkinlik Yönetimi
Jenerikler için kolay kullanım (farklı veri tiplerine sahip değerler için)
dizinler
derleyici koşulları
Çoklu İş Parçacıkları için basit programlama
LINQ ve Lambda
Windows ile entegre