Bir web sitesi kurmanın en iyi ve en kolay yolu nedir?

Bir web sitesi kurma

 

İletişim çağı olarak adlandırılan günümüz dünyasında. İçeriğinizi başkalarıyla paylaşmak ve onlarla iletişim halinde olmak istiyorsanız, başkalarıyla iletişim kurmak için birçok iletişim yolu kullanılır. Web siteleri günümüzün en önemli medyalarından biridir. Bu üstün medyaya rağmen, kendinize bir web sitesi kurmayı planlıyorsanız, maliyetten ve kaliteden kaçınmanın yanı sıra önemli şeyleri de göz önünde bulundurmalısınız. Bu makalede bir web sitesi oluşturmanın en kolay yolunu öğrenmek için bizimle kalın.

 

web sitesi kurma

 

Web sitesi nedir?

Bir web sitesi, birbirine bağlı metin, resim veya video veya … içeren bir dizi dosyadan oluşur. Bir web sitesi, sunucu adı verilen bir İnternet servis sağlayıcısında bulunan Ana Sayfa adlı bir ana sayfadan oluşur.

Web sitesi, bir kişi veya kuruluşun bilgilerini sakladığı ve diğer internet kullanıcılarının bu bilgilere erişebildiği bir koleksiyondur. Web sitelerinin formatı, Hyper Text Markup Language’ın kısaltması olan HTML‘dir. Kullanıcı için bilgileri görüntülemek için web sitesi operatöründen kullanıcının web tarayıcısına bilgi aktaran http protokolü kullanılarak girilebilir.

 

Bir web sitesi kurmak (kolay yöntem)

Tamamen amacınıza ve bir web sitesi oluşturma ihtiyacınıza bağlı olarak bir web sitesi tasarlamanın farklı yolları vardır. Birkaç sayfa içeren bir web sitesi tasarlamayı planlıyorsanız, manuel olarak bir web sitesi oluşturmak yararlıdır. Ancak çok sayıda sayfaya sahip bir web sitesi kurmayı planladığınızda, ilk yöntem artık kullanışlı değildir ve rasyonel değildir.

En kolay ve en ucuz yolu arıyorsanız aşağıdaki iki web sitesi üzerinden kişisel site oluşturabilirsiniz. Sitelere kaydolmak, bir format seçmek ve içerik yayınlamaya başlamak yeterlidir. Bu yöntemde genel yönetim ve barındırma sizin elinizde değil, aşağıdaki sitelerin yaratıcısının elindedir (bu yöntem geçici veya amatör siteler için önerilir)

 

Ancak daha basit ve profesyonel bir şekilde çalışmak istiyorsanız bu makalenin devamını okumalısınız:

 

Bir web sitesi kurmak (profesyonel yöntem)

Kalıcı veya profesyonel siteler için (önerimiz), bir web sitesi başlatmak istiyorsanız (eğitim, işletme, mağaza vb.) derler. WordPress, Drupal ve…

WordPress’in hem daha basit hem de daha popüler olduğu içerik yönetim programları vardır. Bu yazılım sistemini kullanarak sitenizin içeriğini (metin, video, resim ve diğer her şey) yönetebilirsiniz. Ancak bir içerik yönetim programı yardımıyla sıfırdan bir web sitesi kurma yöntemi şu şekildedir:

 

1- Öncelikle siteniz için bir alan adı (daha önce hiç kimse tarafından seçilmemiş bir web sitesi adı) seçmelisiniz. Bu alan sizin internetteki adresinizdir. Mesela bir şehirde bir ev inşa etmek istiyorsanız ve evinizin başlamak için bir adresi var. Örneğin, Valiasr Caddesi’nde, Koche 7- bu adres, İnternet’teki web sitenizle aynı etki alanına sahiptir.

 

2- İsim seçerken sitenizin uzantısını da seçmelisiniz. Etki alanı olarak nokta com (.com) kullanmanızı öneririz.

 

3- Bir isim seçtikten sonra siteniz için bir host hazırlamanız gerekir (basit bir ifadeyle host internet üzerinde sitenize tahsis edilmiş bir alandır. Bir şehirde bina yapmak istiyormuşsunuz gibi ve inşaattan önce bir arsa satın almalısınız.Bu arsanın kuralları var). Buradan veya buradan hosting satın almanızı öneririz. (Daha ucuz ana bilgisayarlarla başlayın)

 

4- Hosting satın aldıktan sonra hosting desteği size giriş adresi ve kullanıcı adı ve şifreyi bildirecektir. Giriş yapın ve WordPress‘i ana bilgisayara ilk kez yükleyin. Ardından WordPress siteniz için bir tema seçiyorsunuz ve içine içerik koymaya başlıyorsunuz…

 

Sitenin tüm hikayesi bu!

 

1- İçerik yönetim yazılımı kullanmak

Genel olarak, bir web sitesini başlatmanın en iyi yolu içerik yönetim yazılımı kullanmaktır. Adından da anlaşılacağı gibi içerik yönetim sistemleri yani yazı, fotoğraf, video vb. teknik konular hakkında endişelenmenize gerek yok. Bu tür yazılımlar, çalışmalarına ana bilgisayar alanına yükleyerek başlar. yazılımlar genellikle ücretsizdir. Bu yazılımın en ünlüsü WordPress ve Joomla’dır. Ve içeriğin içeriğine yani metin ve görsellere odaklanarak sitenizin kalitesini artırın.