BIOS’a kıyasla UEFI açıklaması ve Windows’u bu yöntemle yükleme

BIOS’a kıyasla UEFI

Muhtemelen Windows bu diske yüklenemiyor hatası. Windows’u yüklerken seçilen diskin GPT bölümü stilinde olduğunu gördünüz. UEFI, “Birleşik Genişletilebilir Ürün Yazılımı Arabirimi” anlamına gelir ve bir bilgisayarın ürün yazılımını işletim sistemine (OS) bağlayan bir yazılım programı için özel bir özelliktir. UEFI’nin sonunda yerini alması bekleniyor, ancak Temel Giriş/Çıkış Sistemi (BIOS) ile uyumlu.

Bahsettiğimiz gibi, muhtemelen Windows’u kurarken adını duymuşsunuzdur! Windows işletim sistemi hem Eski (normal) hem de UEFI modunda kurulabilir. Windows Eski yükleme modunda, sabit sürücü bölümleme stiliniz MBR, Windows UEFI yükleme modunda bölüm stili GPT olmalıdır.

Bu iki mod arasındaki temel fark nedeniyle, Windows’u yüklerken kullanıcıların kafası karışır. Kullanıcıların en önemli sorunlarından biri, Windows yükleyicisini yanlış modda başlatıp hata mesajının çıkmasına neden olmalarıdır. Örneğin:

Kullanıcının önceki Windows’u UEFI/GPT ise ancak Windows yükleyicisini yanlışlıkla Eski/MBR olarak başlatmışsa, 1 numaralı bölüme yerleştirilen mesaj görüntülenecektir.
Kullanıcının önceki Windows’u Eski/MBR ise, ancak Windows yükleyicisini yanlışlıkla UEFI/GPT olarak başlattıysa, 2 numaralı bölüme yerleştirilen mesaj görüntülenecektir.

Bu sorunlara en iyi ve en kolay çözüm, bu yazıda öğretmeye çalıştığımız Windows’u yüklemek için flash belleği doğru modda başlatmak ve ardından önyükleme yapmaktır. Bu durumda, yeniden bölümlemeye (ve verilerin tamamen silinmesine) gerek yoktur ve alınan hatayı çözmek kolaydır.

 

UEFI’nin teknik açıklaması

UEFI, bilgisayarın ana kartına yüklenen özel bellenim aracılığıyla çalışır. UEFI, derleme sırasında kurulan BIOS’a benzer. Sistem önyüklendiğinde çalışan ilk programdır. Hangi donanım bileşenlerinin bağlı olduğunu kontrol eder, bileşenleri uyandırır ve işletim sistemine teslim eder. BIOS, sabit disk bölümü boyutu sınırlaması ve görevleri gerçekleştirmek için daha uzun süre dahil olmak üzere çeşitli sınırlamalara sahiptir.

Çoğu modern sistem, normal BIOS’a ek olarak UEFI’yi destekler, ancak Intel, yeni kişisel bilgisayarlarda (PC’ler) BIOS desteğini kaldıracağını duyurdu.

 

UEFI ne işe yarar?

işletim sistemlerinin ve platform üretici yazılımının birbirleriyle iletişim kurduğu yeni bir yöntem tanımlar. Yalnızca işletim sistemi önyükleme işlemini başlatmak için gereken bilgileri kullanan, BIOS’a hafif bir alternatiftir. Ayrıca UEFI, sistem güvenlik özelliklerini iyileştirir ve geriye dönük uyumlulukla mevcut BIOS sistemlerinin çoğunu destekler.

UEFI, platforma özgü veri tablolarını içerir ve işletim sistemi yüklendiğinde önyükleme ve çalışma zamanı hizmetlerini çağırır. Genel olarak, bu bilgiler, UEFI’yi desteklemek için bellenim ve donanım cihazları için uygulanması gereken gerekli arayüzleri ve yapıları tanımlar. UEFI programlanabilir ve orijinal ekipman üreticisi geliştiricilerin program ve sürücü eklemesine olanak tanır ve UEFI hafif bir işletim sistemi görevi görür.

Genel olarak, BIOS önceki bilgi işlemin bir kalıntısı olarak kabul edilirken, UEFI geleceği etkileyen bir evrimdir. Ancak, aralarındaki temel farklılıklara rağmen, kullanıcıların anlamasını kolaylaştırmak için genellikle UEFI BIOS olarak adlandırılır.

 

Windows’u UEFI modunda yükleme

Aşağıdaki mesajla karşılaşırsanız, bu bölümü okuyun:

Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk GPT bölüm stilinde

 

 

Bu mesaja göre:

Bölüm stiliniz GPT’dir.
Önceki Windows’unuz UEFI olarak kuruldu.
Bölüm stili GPT olduğunda, Windows UEFI olarak kurulmalıdır.
Artık Windows yükleyicisini normal şekilde (MBR) önyüklediniz, bu yanlıştır.

Sorunu çözmenin en kolay yolu

Windows’u yüklerken sürücünüzü GPT’ye dönüştürmeniz yeterlidir. ne dersin En kolay yol şudur:

1- Bilgisayarı yeniden başlatın ve Windows ekranına girdiğinizde Shift ve F10 tuşlarına aynı anda basın

2- Şimdi açılan Komut istemi penceresine Diskpart yazın ve enter’a basın

3- Ardından diski listeleyin ve sürücülerinizin listesi görüntülenene kadar girin (aşağıdaki resim)

 

 

Sürücülerimin listesini yukarıda görebilirsiniz (Disk sıfır ve Disk bir – Disk sıfır benim C sürücüm ve Disk bir numaralı D sürücüm)

4- Şimdi # Select disk yazın ve girin (# işareti yerine disk numaranızı girin. Yani Select disk yazdıktan sonra bir boşluk bırakın ve Windows’un yüklenmesini istediğiniz yukarıdaki sürücülerden herhangi birini seçin. örnek Windows’umun C sürücüsüne yüklenmesini istediğim için Select disk 0 yazıp enter’a basıyorum)

5- Şimdi Temizle yazın ve enter’a basın

6- Şimdi Convert mbr yazın ve enter’a basın.

Bu! DiskPart seçilen diski başarıyla MBR formatına dönüştürdü mesajı görüntülenecektir ve şimdi Windows’u yüklemeye kolayca devam edebilirsiniz (hala bir sorun varsa, sistemi yeniden başlatmanız ve yüklemeye başlamanız yeterlidir. Sorun olmayacaktır)

 

BIOS ve UEFI önyüklemesinin karşılaştırılması

Bilgisayar açıldığında, işletim sistemi yüklenmeden önce bir dizi olay başlar. Ürün yazılımı, bir dizi test gerçekleştirmek için bilgisayarın alt sistemlerini tetikler. ve önyükleyiciyi dağıtır, böylece işletim sistemi çekirdeğini başlatır.

Hem BIOS hem de UEFI, işletim sisteminin önyükleme öncesi başlatma işlevlerini yönetmek için düşük seviyeli yazılımlar kullanır ve elbette farklı teknikleri vardır.

Ayrıca BIOS, cihazın ana kartındaki çip üzerine yerleştirilmiştir. ve merkezi işlem birimini (cpu), rasgele erişim belleğini (ram), çevresel kartları ve ağ cihazlarını başlatır. BIOS, açılışta kendi kendine sınama (POST) çalıştırır. POST, donanımın doğru şekilde yapılandırılmasını ve tüm bileşenlerin amaçlandığı gibi çalışmasını sağlar.

BIOS yalnızca 16 bitlik bir işlemci üzerinde çalışır, böylece bellenimin aynı anda yürütebileceği yazılım talimatlarının sayısını sınırlar. BIOS, görevlerini yürüttüğü 1 MB belleğe sahiptir. Bu nedenle arayüzler ve cihazlar birbiri ardına başlatılır ve bu nedenle sistemin yavaş başlamasını etkiler.

Görevini gerçekleştirmek için BIOS, işletim sistemini dağıtmak ve önyükleyiciyi başlatmak için MBR’ye (Ana Önyükleme Kaydı) başvurur. MBR, bir bölümün ofsetini ve uzunluğunu tanımlamak için 32 bit değerler kullanır, böylece BIOS sistemlerini 2 terabayt (TB) sürücü ve dört adede kadar bölümle sınırlar.

 

UEFI, işletim sistemi ile bellenim arasında oturan minyatür bir işletim sistemi gibi davranır. Başlangıçta BIOS ile aynı testleri ve tanılamayı gerçekleştirir, ancak daha esnektir. İşletim sistemi doğrudan UEFI’ye önyükleme yapar. Böylece BIOS kurulumu gibi tuşlara arka arkaya basmanız gerekmez.

UEFI, ilk verileri işletim sistemi yerine geçici olmayan flash bellekte bir EFI dosya bölümünde depolar. UEFI, önyükleme sırasında bir sürücüden veya ağ paylaşımından da yüklenebilir. UEFI’deki bölüm şeması, küresel benzersiz tanımlayıcılara veya GPT’ye sahip bir bölüm tablosu olarak bilinen MBR’den daha esnektir. GPT, Intel tarafından EFI’nin bir parçası olarak da oluşturuldu. GPT, 128 adede kadar bölüm oluşturmak için 64 bit değerler kullanır ve 2 TB ve daha büyük sürücülerden önyükleme yapan sistemler için gereklidir. Bir EFI bölümü, FAT16, FAT32 veya sanal FAT gibi bir dosya ayırma tablosu kullanır.

Çoğu masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar ve bazı yeni tabletler, eski 32 bit Windows için uyumluluk destek modunda çalışan UEFI ürün yazılımı eklemiştir. Yakın gelecekte BIOS desteği bekleniyor, ancak UEFI’ye geçiş de devam ediyor. 2013 yılında, Gelişmiş Yapılandırma ve Güç Arayüzü (ACPI) izleme, UEFI forumuna taşındı.

Orijinal olarak HP, Intel, Microsoft, Phoenix Technologies ve Toshiba tarafından geliştirilen ACPI, her bir çevresel aygıtın güç düzeyini kontrol eden BIOS için açık bir standarttır.

 

 

UEFI/BIOS’a erişmek için özel anakart veya sistem araçları farklı şirketlerde farklıdır ve görünümleri de farklıdır, ancak performans açısından yalnızca biraz farklıdır.

 

UEFI’nin Avantajları

UEFI, BIOS’a göre aşağıdakiler dahil önemli avantajlar sunar:

önyükleme modu Microsoft kullanıcıları 32 bit veya 64 bit Windows UEFI çalıştırabilir. Ancak uzmanlar, çalışma zamanında aralarındaki iletişim sorunlarını önlemek için işletim sistemi bit modunun ve bellenim bit modunun aynı olmasını önerir.
Sürücüler. UEFI, 2,2 TB ve üzeri kapasiteye sahip önyükleme sürücülerini destekler. Kullanılabilir maksimum sürücü kapasitesinden çok daha fazla olan teorik kapasitesi 9,4 zettabayt olan sürücüler dahil.
Sürücüler. UEFI, BIOS sürücüleri ROM belleğinde saklanırken, sürücüler değiştirildiğinde veya değişiklikler yapıldığında uyumluluk için ayarlanması gereken ayrı sürücüleri destekler.
Grafik Kullanıcı Arayüzü (GUI): UEFI, GUI’ye yeni modüller eklemeyi kolaylaştırır. sisteme bağlı anakart donanımı ve çevre birimleri için aygıt sürücüleri dahil.
Birden çok işletim sistemi desteği: BIOS’ta yalnızca bir önyükleyici çalışır, ancak UEFI, bir sistem EFI bölümünde Windows işletim sistemiyle birlikte Linux’un diğer sürümlerinin yüklenmesine izin verir.
Programlama: UEFI işletim sistemi C dilinde yazılmıştır. Kullanıcılar, BIOS’tan daha az programlama ile işlev ekleyebilir veya kaldırabilir. Bu programlama bir montaj dilindedir ve bazen C dili ile birleştirilir.
Güvenlik: Güvenli Önyükleme, Windows 8 ve sonraki sürümleri için bir UEFI protokolüdür. Güvenli Önyükleme, sistem ürün yazılımını aygıtın ve sistem sağlığının doğrulanmasından sorumlu tutar.
Amaç, bilgisayar korsanlarının önyükleme ile işletim sistemine geçiş arasındaki süre boyunca rootkit yüklemesini önlemektir. Güvenli Önyükleme ayrıca yetkili bir kullanıcının ağları yapılandırmasını ve sorunları uzaktan gidermesini sağlarken BIOS, bir yöneticinin fiziksel olarak hazır bulunmasını gerektirir.

Bilgisayar üreticileri yavaş yavaş BIOS’tan uzaklaşıyor ve CSM ile çalışan yeni cihazlara UEFI ürün yazılımı ekliyor. CSM, UEFI tabanlı sistemlerin eski Windows sürümleriyle ve diğer işletim sistemleriyle çalışmak için eski BIOS moduna önyükleme yapmasını sağlar. Ancak kullanıcılar, UEFI’den ve avantajlarından yararlanmak için işletim sistemini en son sürüme yükseltmeyi tercih edebilir.

 

UEFI’nin Dezavantajları

Yazılım her zaman tehditlerin hedefidir ve UEFI istisna değildir. TrickBot adlı bu saldırılardan biri Aralık 2020’de önerildi. TrickBot kötü amaçlı yazılımı, cihazın donanım yazılımını gözetlemeye çalışır. Saldırganların önyükleme sürecini alt üst etmesine ve işletim sistemine erişmesine izin verebilir.

TrickBot hakkındaki bilgiler, bilgisayar korsanlarının UEFI işletim sistemini araştırmasına ve kötü amaçlı kod yüklemesine olanak tanıyan bir rootkit keşfettiğini iddia eden 2018’de ESET Research (bir Slovak medya kuruluşu) tarafından yayınlandı.

Güvenlik sorunlarına ek olarak, UEFI’ye geçiş, flash ile önyükleme maliyetini artırır. Ancak, sabit disk sürücülerinden daha hızlıdırlar. Daha eski sistemler, anakartta daha büyük bir flaş formatı gibi yükseltmelere ihtiyaç duyabilir.

Bir başka olası dezavantaj, UEFI’nin işletim sistemi tarafından sağlanan FAT dosya biçimine bağımlılığıdır. Daha büyük sürücü bölümleri sisteme çok fazla yük bindirebilir ve bu da UEFI’nin performans avantajlarını etkiler. Burada BIOS, özellikle işletim sisteminin eski bir sürümünü ve daha küçük önyükleme disklerini kullanan bir bilgisayar için daha kullanışlı bir seçenek olabilir.