Bilmeniz gereken en kullanışlı 10 Twitter terimiyle tanışın!

Tweetlerin %61’i İngilizce ve en çok Twitter kullanıcısı olan ülkeler: Amerika, Brezilya, Endonezya, Birleşik Krallık, Meksika, Malezya, Hollanda, İspanya. Twitter kullanıcısıysanız veya bu programı henüz indirip kurmaya karar verdiyseniz, Twitter mesajlaşma kanalını kurmadan ve kurmadan önce bu büyük sosyal ağın en kullanışlı terimlerini ve nüanslarını ve püf noktalarını öğrenmeniz daha iyi olur. yaygın olarak kullanılan bu yazılım ile daha kısa sürede profesyonelce çalışabileceksiniz. Bu yazımızda size 1’den fazla yaygın olarak kullanılan Twitter terimini anlatacağız.

 

Twitter

 

Giriiş:

Twitter, WhatsApp, Line, Telegram, Viber, Imo WeChat vb.’ne benzer bir şey yapar, ancak Twitter’da 140 karakterden daha kısa kısa mesajlar yayınlayabilirsiniz. Ayrıca, bağlantıları, iyi bilinen kısaltmaları ve hashtag’leri kullanırken kısa bir mesaja daha fazla bilgi ekleyebilirsiniz.

 

En kullanışlı Twitter terimleri:

Doğrudan: Twitter’da kişisel bir mesaj göndermeye doğrudan denir.

 

Limit: Takip ettiğinizde, tweet attığınızda veya çok beğendiğinizde sınırlı olacaksınız. Bu işin hızının yüksek olması ve eyleminizin tekrarlanabilir olması nedeniyle Twitter sizi robot olarak tanımlayacak ve erişiminiz örneğin tweet atmak için birkaç dakika veya saatliğine durdurulacak ve bekleyerek sorun çözülecektir.

An: Birkaç Twitter’da bir hikaye anlatacağınız zaman, anı tweetledikten sonra görünümü normal tweet’lerden çok az farklı olan an oluşturma işlevini kullanabilirsiniz.

 

Tweet Toplama: Moment Twitter’a eklenmeden önce insanlar hikaye tweetlerini Tweet Collection, Tweet Series, Tweet Thread (Rashtu) gibi başlıklarla tweetlediler. Elbette Moment, Twitter’a eklenmiş olsa da, birçok insan hala Moments oluşturmak yerine bir dizi tweet yazmayı tercih ediyor.

 

Çiftçilik: Birisi başka bir kişinin profiline girip bir kaç tweet’ini aynı anda retweetlediğinde, çiftçilik yaptığını söylüyor. Önceden, Twitter’da insanların tweetlerini kendi kendilerine retweetlemek mümkün olmadığında, insanlar genellikle eski tweetlerine gidip bir nokta (.) bahsetmişlerdi. Bunu yaparak, tweetlerini yükselteceklerdi. Bu işe çiftçilik de denir; kişinin kendi tweetlerini sürmesi farkıyla.

 

Tür: Çoğu insan belirli bir konu hakkında konuştuğunda bunun bir tür olduğunu söyler. Örneğin Plasco olayı olduğunda Twitter trendi Plasco binasıydı.

 

Mansiyon: Tweet’lere cevap vermeye söz denir. Aslında, yorum bırakmakla aynı şey.

 

Tren Mansiyonu: Bir cevapta çok sayıda kullanıcıdan bahsettiğinizde, işinize Tren Mansiyonu denir. Twitter’da karakter sınırlamasının kaldırılması ve kişilerin kullanıcı adlarının harflerini saymaması nedeniyle bu terim yavaş yavaş ortadan kalkıyor.

 

Favori Yıldızı: 1000’den fazla favori alan Tweetlere Favori Yıldızları denir.

 

Bahsetme sahtekarlığı: Birisi başka bir kişinin tweetinden bahsederse ve üçüncü bir kişi ondan bahsetmeyi beğenirse, bu eyleme ‘bahsetmeyi tercih etme’ denir. Bu, çoğunlukla bu tweeti beğenmek veya yorum yapan kişiyle aynı fikirde olmak amacıyla yapılır. Tabii ki, diğer insanların halka açık olarak verdikleri sözleri beğenmesini sevmeyen birçok insan var!

 

Bildirim: Bildirimlerle aynıdır. Örneğin, birisi tweetinizi beğendiğinde veya retweetlediğinde veya… sayfanızda hangi kullanıcının ne yaptığına dair bir bildirim alırsınız. Bildirim kısaca “notif” olarak da adlandırılır.

 

Trend: Tweetlerin bir konunun yayılmasına ve konunun tanınmasına etkisine trend denir. Farsça Twitter trendlerini bir robot olan ve kendi durumuna göre retweet yapan Trenditer kullanıcı hesabında veya Trendsmap, Keyhole, TweetReach ve Tweet Binder sitelerinde görebilirsiniz.

 

Twitter fırtınası: Belirli bir konu hakkında tweet atmak için yapılan herkese açık duyuruya Twitter fırtınası denir. Aslında belirli bir konunun trend haline getirilmesinin bir adım gerisindedir. Bu fırtınalar aynı zamanda küresel trendler haline gelme gücüne de sahiptir. Bir fırtına başlatmak istediklerinde, hep birlikte bir Twitter fırtınasında belirli bir hashtag’i ısıtalım diyorlar. Bu ısıtmanın bir trend metaforu var. Örneğin, Premier Lig’de Persepolis şampiyonluğunu kutlamak için, saat 21.00’de herkesin #Perspolis_Kaherman hashtag’i ile tweet atması ve bu hashtag’i sıcak hale getirmesi gerektiğini önceden bildiriyorlar.

 

Pushing: Bir kullanıcıyı retweetleyerek diğer dört kişinin onu takip etmesi anlamına gelir. Bu konu aynı zamanda kervana kadar gider.

 

Çete/çete oyunu: Herkesin kendi çetesi ve partisi olduğu siyaset gibi, Twitter’ın da kendi çete ve çete oyunu vardır. Toplu tecavüzün temel amacı BEŞ, retweet ve takipçi sayısını artırmaktır. Bu, örneğin içeriğinden bağımsız olarak bir tweet’in bir grup veya ekip tarafından tanıtılacağı şekilde yapılır. Belirli bir içerik yükü olmayan tweet’lerin çoğu zaman Twitter’da popüler hale geldiği sık görülür.

 

Trol: Provokasyon ve izleyiciyi tepkilendirmek amacıyla siber ortamda alakasız, rahatsız edici, kışkırtıcı, tahrik edici vb. içerik yayınlayanlara trol denir. Aslında, başkalarını incitmekten zevk alırlar. Bu terim hem trol için bir isim hem de eylemin kendisi için bir fiil olarak kullanılabilir; Örneğin, trolleme veya trolleme. Trollerle tartışmamanızı öneririm; Çünkü tartışmanız onların zaferi anlamına geliyor!

 

Anti-air: Anti-air, hava tweet’inize karşı tarafın verdiği yanıttır, aslında havanızı alır ve adınızı söylemeden havadan yanıtınızı verir.

Retweet: İçeriği yeniden yayınlamaya retweet denir.

Tagh: Kısaca “önceki tweet” denir. Örneğin bir tweet atıldığında bir önceki tweete atıfta bulunmak istediğinizde #Taq yazıyorsunuz.

Sekme: Kısaca “sonraki tweet” olarak adlandırılır. Örneğin, bir şeyi duyurmak istediğinizde. #Ateş daha çok önseziye sahiptir.

Rataq: Kısaca “önceki retweet” denir. Örneğin, bir tweet’i retweetlediğinizde ve ardından o video hakkında tweet atmak istediğinizde #Rataq’ı kullanabilirsiniz.

Rank: Kısaca “sonraki retweet” olarak adlandırılır. Örneğin, bir tweet hakkında açıklama yaptığınızda ve ardından #rank’e bakın dediğinizde.

Alıntı: Aslında retweet ile aynı. Siz de bu konuda görüşlerinizi belirtebileceğiniz farkla. Elbette Twitter, alıntıyı Yorumla Retweet olarak değiştirdi.

Engelle: Bir kullanıcıyı engellediğinizde ve sayfanızı okuyamıyorsa bu duruma blok denir.

Engellemeyi kaldır: Bir kullanıcının engellemesini kaldırdığınızda, bu eyleme engellemeyi kaldır denir.

Engellemeyi Kaldır: Birini okumak ve onun da sizi okumasını istemiyorsanız, önce onu engellersiniz ve ardından engellemesini kaldırırsınız. Bu yöntemle bağlantınız kesilecektir. Yani o kişinin hesabına gitmiş ve kendini takibi bırakmış gibisin. Blok üzerinde blok ayrıca “BA” veya “BA” olarak kısaltılır.

 

Şikayet Et: Bir tweet’i saldırgan, ırkçı vb. nedenlerle Twitter’a şikayet ettiğinizde yaptığınız işe raporlama denir.

Askıya Alındı: Birçok kullanıcı, ırkçılık ve şiddet içerikli içerik gibi çeşitli nedenlerle bir kullanıcı hesabını Twitter’a şikayet ettiğinde, Twitter şikayet edilen hesabı kontrol eder ve sebebini kanıtladıktan sonra hesabı askıya alır. Aslında, sonsuza kadar kapatır.

Pew Center tarafından yürütülen yeni bir araştırmanın sonuçları, Facebook’un aileler ve arkadaşlık ağları için daha çekici olduğunu, Twitter’ın ise gazeteciler ve haber dünyasında ısrarla var olanlar için daha çekici olduğunu gösteriyor; Her iki sosyal ağda da ciddi haberlerin varlığı genellikle varsayıldığından daha azdır. Ciddi haberlerin çekiciliği Facebook’ta %13 ve Twitter’da %27’dir.