Bilgisayar faresi türleri

Bilgisayar faresi türleri

Bilgisayar fareleri, tasarlandıkları kullanıma veya sundukları ana özelliğe bağlı olarak aşağıdaki kategorilere ayrılır:

 

  • kablosuz
  • kablolu
  • optik
  • lazer
  • oyun
  • bir top
  • ergonomi
  • sessiz

kablosuz fare

 

mouse

 

 

Adından da anlaşılacağı gibi kablosuz fare olarak da bilinen kablosuz fare, kendisine bağlı bir teli olmayan bir faredir ve bunun yerine bilgisayara radyo dalgaları (RF) ile bilgi gönderen bir alıcı alırsınız. Bu fare kategorisinin çalışması iki aşamadan oluşur:

Farede yerleşik olan verici, tıklanan düğmeler hakkında alıcıya bilgi gönderir.
Fare alıcısı bu bilgiyi alır ve komutların yerine getirilebilmesi için bilgisayara iletir.

Ayrıca tüm kablosuz farelerin bu şekilde çalışmadığını unutmayın; Bazı fareler Bluetooth yardımıyla bağlanma yeteneğine sahiptir, diğer bazı fareler 2.4GHz kablosuz standardını kullanır ve daha profesyonel fareler veya Logitech’in fare ve klavye kombinasyonu gibi bazıları, daha fazla özellik sağlamak için kendi alıcılarını veya Logitech’in Unify alıcısını kullanır. . iletişimlerinde var.

 

Bu alıcının normal alıcılara göre özelliği, yazılımı sayesinde tek bir alıcı yardımıyla 6 adete kadar klavye ve fareyi bilgisayarınıza bağlayabilmenizdir. Bu özellik, evde ve işyerinde farklı klavye ve fareleriniz varsa, bunları tek bir dongle ile bilgisayara bağlayabileceğiniz anlamına gelir ve bu, bilgisayarınızın klavye ve faresi için farklı yerlerde birden fazla dongle’ınız olmadığı anlamına gelir.

 

kablolu fare

 

fare

 

Bilindiği gibi kablolu fare bilgisayarınıza bir tel yardımı ile bağlanır. Kablosuz farelerin kablolu farelerden tamamen üstün olduğunu düşünenler, kablolu farelerin ortalama kablosuz farelere göre daha güçlü ve daha hızlı bir bağlantıya sahip olduğunu ve dalga vericisi ve pil ile ilgili panoların olmaması nedeniyle daha hafif ve daha hafif olduğunu söylemeliyiz.

Ne kadar ücret aldıkları konusunda endişelenmenize gerek yok.

 

Optik fare

 

op

 

 

Her yerde gördüğünüz farelerin çoğu optik farelerdir. Optik fare, bu lambanın fare altlığı üzerindeki yansımasını görüntülemek için bir LED lamba ve bir sensör kullanır ve sensör tarafından yakalanan görüntülerdeki değişikliklerle bilgisayar fare hareketinin yönünü ve hızını tespit eder. Bu, farenin altında gördüğünüz kırmızı fare ışığıdır.

Elbette bazı fareler, insan gözüyle algılanabilen ve kırmızı ışığı olmayan frekans oyununun dışında ışık kullanır, bu nedenle fareniz düzgün çalışıyorsa ancak kırmızı ışığı yanmıyorsa, başarısızlığı konusunda endişelenmeyin çünkü fare de aynı kategoriden olabilir. Örneğin Logitech farelerinde bu sorunu belirtmek için fare sensörünün yanında Görünmez Optik yazılır.

lazer fare

 

l

 

Lazer farelerin çalışma şekli optik farelerle aynıdır; Işık, fare altlığının yüzeyinde parlar ve daha sonra yansımasının görüntüsü sensör tarafından alınır, ancak bir LED lamba yerine bir lazer kullanılır ve optik farelerden iki şeyde farklıdır:

Cam ve parlak yüzeylerde lazer fare ile çalışabilme
Lazer farelerin daha düşük doğruluğu

Elbette Logitech MX Master 2S fare gibi fareler cam yüzeyde sorunsuz çalışabilen bir sensöre sahip optik fare türleridir ve sensörün optik doğası gereği yüksek doğruluk oranına sahiptir.

 

Oyun faresi

 

ll

 

Normal farelerde genellikle 3 düğme bulunurken, oyun farelerinde genellikle, oyunu oynayan kişiye daha hızlı tepki verme süresi sağlamak için daha hızlı oyun içi görevler için ayarlamak için daha fazla düğme bulunur. Ayrıca bu fare türü DPI Nedir yazımızda tam olarak anlatmış olduğumuz DPI ayarı yapma özelliğine sahiptir.

Elbette bu butonları diğer görevler için de ayarlayabilirsiniz ve bu fare kategorisinin özellikleri sadece oyunda kullanılmıyor.

top fare

lll

 

Diğer bir fare türü, Logitech MX ERGO fare gibi eski top fareler gibi çalışan ancak bazı farklılıkları olan top farelerdir:

Bu farelerin topu üzerlerine inşa edilmiştir ve elle kontrol edilir.
Diğer fare türlerinden farklı olarak, yerlerine sabitlenirler ve hareket ettirilemezler.
Topları, kullanım sırasında kirlenmemeleri ve bozulmamaları için cam veya sıkıştırılmış plastikten yapılmıştır.

Hareketli top farelerin içinde, farenin altındaki yüzeyle temas halinde olan bir lastik top bulunur.

bilgisayar faresi hareket ettirdiğinizde top, mouse ile birlikte hareket eder ve mouse‘un kauçuk bilye yuvasının içinde topun hareketini kontrol eden ve topun hareket yönüne, miktarına ve hızına göre topun hareketini kontrol eden sensörler vardır. farklı yönlere el uzatırlar.

Top farelerle ilgili oldukça nostaljik bir şey, lastik top haznesinde topun sıkışmasına neden olabilecek veya bu sorunu çözmek için konumundan çıkarılması gereken bu topun düzgün çalışmasını bozabilecek toz birikmesidir. ve bilyeyi ve yuvasının içini tozdan temizleyin.

 

ergonomik fare

kk

 

Bir başka bilgisayar faresi türü de ergonomik faredir; Logitech MX Dikey fare ve Biand BVM-700 fare gibi ergonomik farelerin ana özelliği tasarımlarında olup, elinizi daha doğal bir açıda tutacak ve daha az yorulacak şekilde tasarlanmıştır.

sessiz fare

o

 

Sessiz fare, adından da anlaşılacağı gibi, düğmelerine tıklandığında çok az ses çıkaran bir faredir. Bu fareler diğer bilgisayar fareleri gibi çalışır ve tıklama mekanizmaları onları diğer farelerden ayırmaz.

Elbette bu tip farelerin tıklama sistemindeki değişikliklerden dolayı tıklamaları diğer farelere göre daha yumuşak ve butonlarının hareket miktarı daha azdır ve bu sebeple oyun için değil kullanım için uygundurlar.

çok sayıda insanın meşgul olduğu yoğun ofis ortamlarında Bu gürültüyü ortadan kaldırmak, bu insanların çoğunun çalışırken odaklanmalarına yardımcı olabilir.