Benzer siteleri bulmanın 3 yolu

Benzer siteleri bulmanın 3 yolu

 

Sıklıkla ziyaret ettiğiniz siteye benzer siteler bulmak istersiniz. Amacınız istediğiniz proje hakkında araştırma yapmak ya da benzer siteleri görmek önemli değil; Her durumda, bu çok kolaydır. Burada benzer siteleri bulmanın 3 basit ve hızlı yolunu açıklıyoruz.

Dikkat edin, aşağıdaki sitelerin hiçbiri açılmadı, sadece VPN‘nizi açın, sorunsuz açılacaklar:

 

Benzer siteleri bulmanın 3 yolu

1- BenzerSiteler sitesi

Bulunduğumuza benzer bir sayfa veya site bulmanın en kolay yolu SimilarSites’ı kullanmaktır (tıklayın). Bu site şu anda bunun için en iyi araçlardan biri. Bu program SimilarWeb tarafından tasarlanmıştır ve onu web sitenizin trafik bilgilerini kontrol etmek için zaten kullanmış olabilirsiniz.

Benzer web sitelerini bulmak için SimilarSites’ı kullanmanın iki yolu vardır: biri SimilarSites.com’u ziyaret ederek, diğeri ise sitenin Chrome uzantısını ekleyerek.

Adım 1: Tarayıcınızın adres çubuğuna SimilarSites.com adresini yazın ve enter tuşuna basın.

2: Siteye girdiğinizde, sitenin URL‘sini (adresini) girmek için bir kutu göreceksiniz.

 

 

Adım 3: Benzer siteleri bulmak istediğiniz web sitesinin URL’sini bu kutuya yazın ve enter tuşuna basın.

 

 

Adım 4: Şimdi bu site girdiğiniz siteye benzer tüm web sitelerini bulacaktır. Bulunan tüm siteleri görmek için sonuçlar sayfasını aşağı kaydırın.

Bu şekilde, SimilarSites.com’u kullanarak benzer web sitelerini bulabilirsiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu sitede ayrıca Chrome tarayıcınıza ekleyebileceğiniz bir Chrome uzantısı bulunmaktadır. SimilarSites web sitesini ziyaret ederseniz, bir Chrome uzantısı ekleme seçeneklerini de görürsünüz. Bu seçeneği tıklayarak, SimilarSites uzantısını Chrome tarayıcınıza ekleyebilirsiniz.

 

Bundan sonra, bu eklentiyi kullanan benzer siteleri bulmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Adım 1: Benzer web sitelerini bulmak için istediğiniz sitenin sayfasını açın.

2. Adım: SimilarSites eklenti simgesine tıklayın. Bu, size tüm benzer siteleri gösterecek bir açılır kutu açacaktır. Bu siteleri aylık ziyaretlere, kategori sıralamasına veya ülke sıralamasına göre sıralayabilirsiniz.

 

 

Adım 3: Tüm benzer siteleri görmek için listeyi aşağı kaydırın.

 

2- Alexa sitesi

Çoğunuz, bir anahtar kelime araştırma aracı olarak Amazon’un Alexa’sını muhtemelen biliyorsunuzdur. Alexa, çeşitli yeteneklerine ek olarak, benzer siteleri bulmak için bir araca da sahiptir.

Alexa kullanan benzer web sitelerini bulmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Adım 1: Tarayıcınızda alexa.com/find-similar-sites’i açın.

2: Siteye girdiğinizde, istediğiniz sitenin adresini girmeniz gereken bir kutu göreceksiniz.

 

 

Adım 3: Benzer web sitelerini bulmak istediğiniz sitenin adresini girin ve enter tuşuna basın.

 

 

Adım 4: Şimdi Alexa girdiğiniz siteye benzer tüm web sitelerini bulacak ve sonunda size bunların bir listesini verecek.

 

3- Sitelike.org sitesi

Bugünkü yazımızda benzer siteleri bulmanın son yolu Sitelike.org. Bu siteyi denedik ve bize benzer siteleri çok iyi gösterdi. SiteLike.org’u kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Adım 1: Tarayıcınızla sitelike.org‘a gidin.

Adım 2: Sitenin ana sayfasında, istediğiniz sitenin adresini yazmanız gereken bir kutu gösterilecektir. Site adresini girdikten sonra enter’a basın.

 

 

Adım 3: Birkaç saniye içinde girdiğiniz siteye benzer web sitelerinin bir listesi gösterilecektir.

 

Çözüm

Açtığınız sayfa veya siteye benzer siteler bulmak zor değil. Bunun için birçok araç ve site var ve bu yazımızda en çok işe yarayan ve ücretsiz olanlardan bahsettik. Benim önerim, SimilarSites’ı kullanmaktır. Bu siteyi uzun zamandır kullanıyorum. BenzerSiteler güzel bir kullanıcı arayüzüne sahiptir ve ayrıca Chrome tarayıcınıza ekleyebileceğiniz bir uzantıya sahiptir. Bu siteden memnun değilseniz Alexa veya Sitelike.Org gibi diğer seçenekleri kullanabilirsiniz.