Antivirüs nedir?

Antivirüs nedir?

Antivirüs, virüsleri ve solucanlar, truva atları veya reklam yazılımları gibi diğer kötü amaçlı yazılımları tarar, algılar ve kaldırır.

Bu yazılımın, tehditlerin bilgisayarınıza girmesini önlemek ve sorunları önlemek için bir yaklaşım olarak hareket etmesi gerekiyor; Okuduğunuz gibi, virüsten koruma yazılımı bilgisayarları virüslerden, truva atlarından, botlardan, rootkit’lerden, solucanlardan ve cihazınıza zarar verebilecek veya güvenliğinizi ve gizliliğinizi tehlikeye atabilecek diğer kötü amaçlı programlardan korumak için tasarlanmıştır.

 

 

 

 

Güvenli olmayan siteleri ziyaret etmediğiniz sürece sisteminizin güvenli olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bilgisayar korsanları, virüslerini sistemlerinize sokmanın giderek daha karmaşık yollarını bulacaktır; Bu nedenle en güçlü antivirüs programını kurarak ve güncel tutarak bilgisayar korsanlarından bir adım önde olmalısınız.

Bir virüsten koruma yazılımı olmadan, bilgisayarınızı bozabilecek ve yanlış kişilere bilgi verebilecek ve sizin için korkunç sonuçlar doğurabilecek bir virüs veya kötü amaçlı yazılımı bilmeden indirebilirsiniz. Virüsler bir dizi kötü amaçlı etkinlik oluşturur; Örneğin, web kameranıza veya kişisel hesaplarınıza erişerek cihazlarınızı hackleyebilir veya sizi gözetleyebilirler.

Bilgisayar korsanları, kullanıcıların kişisel bilgilerini çalmak, kişilerin kullanıcı hesaplarına giriş yapmak ve hatta kullanıcıların finansal hesaplarını kötüye kullanmak için virüsleri kullanır. Bu bilgileri, ciddi sonuçları olan dolandırıcılık ve kimlik avı için de kullanabilirler. Bu sorunlar, bir virüsten koruma yazılımının yüklenmesinin ve güncel tutulmasının ana nedenlerinden biridir.

 

Antivirüs nasıl çalışır?

Burada ortaya çıkan soru, antivirüsün cihazlarınızı nasıl güvence altına aldığıdır. Bilgisayarınızı ve sahip olduğunuz bilgileri korumak için dikkatli bir kullanıcı olmak yetmez! Virüsten koruma programı, ağ trafiği üzerinden size gönderilen kodları ve dosyaları tarar. Virüsten koruma programları yapan şirketler, bilinen virüsler ve kötü amaçlı yazılımlardan oluşan geniş bir veri tabanı toplar ve virüsten koruma programlarına bunları nasıl tanımlayacaklarını ve kaldıracaklarını öğretir.

 

 

virus

 

 

Sisteminize farklı dosyalar ve programlar girip çıktıkça, antivirüs bunları veritabanıyla karşılaştırır ve aynı veya benzerlerini kaldırır; Antivirüslerin iyi özelliklerinden biri, otomatik güncelleme ve cihazlarınızı kötü amaçlı yazılımlardan ve virüslerden koruma seçeneğidir. Bu antivirüs programlarından bazıları, virüsleri tespit ettikten sonra kaldırmak için sizden izin ister. Otomatik taramayı tercih ederseniz, virüsten koruma yazılımınızı kötü amaçlı virüsleri otomatik olarak algılayacak ve kaldıracak şekilde ayarlayabilirsiniz.
Sistemdeki virüs belirtileri

Bilgisayar virüsleri, tam olarak insanlar arasında yayılan grip virüsü gibi hareket eder; Bulaşıcıdırlar ve işletim sistemi içinde çoğalarak ve yayılarak cihazınızın performansına müdahale ederler, sisteminizin eskisinden daha fazla dinlenmeye ihtiyacı vardır ve sistemin en basit günlük işleri yapması zordur.

 

Virüsler nasıl tanınır?

Bir bilgisayar virüsü programlarınıza zarar verebilir, dosyaları silebilir ve sabit sürücünüzü biçimlendirebilir! Tüm bunlar sistem performansında düşüşe yol açar; Sisteminizde aşağıdaki sorunlardan herhangi birini fark ettiğinizde, büyük ihtimalle sisteminize bir virüs bulaşmıştır.

 

Programların başlatılması ve yüklenmesi sırasında sistem performansının hızı azaldı.
Sistem kapatma ve sıfırlama gibi sorunlarla karşılaştı.
Sistemdeki dosyalar sizin onayınız olmadan silinmiş veya değiştirilmiştir.
Sık sık sistem çökmeleri veya birçok hata mesajıyla karşılaşıyorsunuz.
Beklenmeyen ve bilinmeyen açılır pencereler size gösterilecektir.
Yeni programlar yüklenir ve bilginiz dışında görünür.
Sabit sürücü zor, yavaş ve her zaman meşgul.
Ağır işlemciniz yok ama sistem fanları çok ses çıkarıyor.
E-postalar hesabınızdan bağımsız olarak gönderilir.
Tarayıcı çok gecikmeli ve internet hızı çok yavaş.
Son olarak, virüsten koruma programlarının veya güvenlik duvarlarının başarısızlığıyla karşı karşıyasınız.

 

 

vvv

 

Bilgisayar nasıl virüs olur?

Sistemlerinize virüs bulaştırmanın birkaç yolu vardır ve bunların çoğu, virüslü dosyaları (kasıtlı veya kasıtsız olarak) indirmeyi içerir. müzik ve videolar ve fotoğraflar, ücretsiz oyunlar veya ek ile gelen spam e-postalar gibi; Daha önce de belirttiğimiz gibi, virüsler, güvenli olmayan bir siteyi ziyaret ederek veya kötü amaçlı sitelerdeki bağlantılara ve reklamlara tıklayarak bile sisteminize girebilir. Ayrıca, virüslü bir USB flash sürücü gibi harici bir aygıtın bağlanması sisteminize bulaşabilir.

 

Sistem virüslerini önlemenin basit yolları

Bilgisayar korsanları sürekli olarak daha akıllı ve daha gelişmiş virüsler oluşturup serbest bırakırken, sistemleri virüslerden korumanın hala farklı yolları vardır; İlk adımda virüslerle başa çıkmanın en iyi yolu, virüsten koruma yazılımı kullanmak ve bunları güncel tutmaktır. Ayrıca işletim sisteminizi güncelleyin ve tarayıcınızın güvenlik ayarlarının güncel olduğundan emin olun. Temel dosyaların düzenli yedek kopyalarını alın ve bunları güvenli bir harici sabit sürücüde veya bulutta saklayın, böylece çeşitli virüsler tarafından silinmeleri durumunda sorunla karşılaşmazsınız.

Web’de gezinirken şüpheli bağlantılara veya açılır pencerelere tıklamayın. Bazen tarayıcınız sizi belirli web sitelerini kullanmanız konusunda uyarabilir. Veya güvenli değilse, web sayfasının üst kısmındaki URL‘nin solunda kırmızı bir açık kilit görebilirsiniz. Elbette bu her zaman web sitesinin tehlikeli olduğu anlamına gelmez, ancak kişisel bilgileri girmeden önce web sitesini tekrar kontrol etmek daha iyidir.

Sisteminize virüs bulaşmasını önlemenin bir başka yolu da, göndereni tanımadığınız ve güvenmediğiniz sürece ekli hiçbir e-postayı açmamaktır. Bazen bilgisayar korsanları, sahte adlar kullanarak veya e-posta konusunda “Re:” kullanarak sizi kandırmaya çalışır; Bu yüzden gönderenin e-posta adresini dikkatlice kontrol edin. E-postayı açmanıza rağmen güvenilir bir kaynaktan geldiğinden şüpheleniyorsanız, e-postayı silin.

 

Sistem virüslerini önlemenin basit yolları

Birçok kişi kafelerde, restoranlarda veya mağazalarda halka açık WiFi kullanır. Bu ağlar güvensizdir ve cihazlarınızı virüslere maruz bırakabilir; Ayrıca, yalnızca yasal web sitelerinden ve kaynaklardan yazılım, film, müzik ve fotoğraf indirin.

Son olarak, tehdit türlerini analiz etmeniz ve düzeltmeniz gerekir. Ayrıca, başkalarına da aynı şeyi yapmayı öğretin. Günümüzde hemen hemen tüm gençler interneti kullanmakta, ancak çoğu interneti doğru kullanmak için gerekli eğitimi almamıştır. Ailenizle güvenli internet kullanımı hakkında konuşmak için zaman ayırarak, cihazların hasar görme riskini önemli ölçüde azaltabilirsiniz.