Antivirüs içeren tarama sistemi türleri

Antivirüs içeren tarama sistemi türleri

Çoğu anti-virüs programı, bilgisayarınızı taramanız için size üç farklı yol sunar. Bu yöntemler, tam sistem taramasını, özel sistem taramasını ve hızlı sistem taramasını (bazen akıllı tarama olarak da adlandırılır) içerir.

 

Tam tarama

Tam tarama, tüm sistemi dahili ve harici olarak inceler ve sistemde yüklü olan antivirüs yazılımına göre aşağıdaki öğeleri tarar.

Tüm sabit sürücüler
Çıkarılabilir anılar
Ağ sürücüleri
geçici bellek (RAM)
Yedekleme dosyaları
Kayıt defteri öğeleri

 

Antivirüs içeren tarama sistemi türleri

 

Ne kadar veri kaydettiğinize bağlı olarak tam tarama birkaç saat sürebilir. Tam bir tarama gerçekleştirildiğinde, sistem içindeki her şey kapsamlı bir şekilde analiz edilecektir. Tüm sistemi kontrol edeceğiniz zaman tam bir tarama yapın. Birçok güvenlik uzmanı, iki haftada bir sisteminizin tam taramasını yapmanızı önerir.

 

Özel tarama

Özel tarama, istediğiniz dosyaları seçmenize ve seçilen dosyalar üzerinde tam tarama gibi derin bir tarama yapmanıza olanak tanır. Örneğin, sisteminizde bir SSD ve üç sabit sürücü varsa, tam sistem taraması saatler sürebilir; Ancak özel tarama ile antivirüse yalnızca belirli sürücüleri taramasını söyleyebilirsiniz.

İndirmelerinizi depolamak için C sürücüsünü kullanıyorsanız, taramayı bu sürücüye odaklayabilir ve yalnızca bu sürücüyü taramak üzere ayarlayabilirsiniz.

Bu nedenle, belirli sürücüleri tamamen ve derinlemesine taramak istediğinizde, ancak tam bir tarama yapmak için yeterli zamanınız olmadığında; Özel taramayı kullanın. Özel tarama, çıkarılabilir depolamanın yanı sıra harici depolamayı da taramanın güvenilir bir yoludur.

 

anti

Hızlı veya akıllı tarama

Bazı virüsten koruma yazılımlarının hızlı tarama özelliği vardır. aşağıdakileri tarar:

Genellikle virüslü dosyalar ve klasörler.
Çalışan süreçler ve iş parçacıkları
sistem belleği (RAM)
Başlangıç ​​dosyaları
Kayıt defteri öğeleri

Gördüğünüz gibi, hızlı tarama öğeleri listesi tam tarama listesine çok benzer; Ancak hızlı tarama ile tam tarama arasında iki temel fark vardır. İlk olarak, Hızlı Tarama, tek tek dosyaları taramak yerine, yalnızca virüslerin ve kötü amaçlı yazılımların bulunma olasılığının yüksek olduğu yerleri kontrol eder. Bu, tarama süresini azaltır.

İkincisi, bazı virüsten koruma programları yalnızca son taramada değiştirilen dosyaları tarar. Bu durumda antivirüs, sizi bilgilendirecek değerli bir şey bulana kadar bilgileri sürekli olarak kontrol eder.

Çoğu zaman hızlı bir tarama en az bir virüs tespit etmelidir. Hızlı tarama ciddi bir şey algılarsa, tam tarama ile virüslü dosyaları tanımlayabilir veya neyle uğraştığınız hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz; Hızlı tarama, kullanışlı bir günlük işlemdir. Hızlı bir tarama, kısa bir süre içinde sisteminizin sağlığının genel bir resmini verir ve ardından sisteminizin daha kapsamlı bir taramaya ihtiyacı olup olmadığına karar verebilirsiniz.

 

 

v

 

 

Hangi antivirüs daha iyi?

Çoğu antivirüs programı aynı işlevi yerine getirir. Bu nedenle farklı markalar arasından birini seçmek zor bir iş değil; Sundukları koruma düzeyine göre değişen birkaç virüsten koruma programı vardır. En iyileri, kapsamlı koruma sunan ve antivirüs, anti-rootkit, anti-spyware, bot koruması, kötü amaçlı yazılımdan koruma, bilinmeyen dosyaları karantinaya alma gibi özelliklere sahip olanlardır.

 

Antivirüs nasıl kullanılır?

Bir antivirüs kullanmak çok kolaydır. Cihazınıza ilk kez bir virüsten koruma ürünü yüklediğinizde, cihazınızda bilinen herhangi bir kötü amaçlı yazılım bulunmadığından emin olmak için tam bir tarama yapın; Ayrıca, antivirüsünüzün güncellemeleri otomatik olarak alacak şekilde ayarlandığından emin olun.

 

Hangi antivirüs daha iyi?

Virüsten koruma yazılımınızın tüm yeni dosyaları otomatik olarak tarayacak şekilde ayarlandığından emin olun. Yeni dosyalar, İnternet’ten indirilen veya bir USB’de, harici sabit sürücüde, SD kartta veya başka türde çıkarılabilir ortamlarda depolanan her şeyi içerir.

 

Antivirüs kullanmanın faydaları nelerdir?

Bu faydaları bilmek, ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayan antivirüsü seçmenize yardımcı olacaktır, ancak cihazınızla ne yaptığınıza ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, muhtemelen bir seçenek sizin için daha iyidir, ancak burada daha iyi bir şey yapmanıza yardımcı olacak birkaç tane gözden geçiriyoruz. bir antivirüs seçme kararı.

 

virus

Virüslere karşı koruma

Virüslere karşı koruma, bir antivirüsün ana görevidir. Antivirüs, bilgisayarı virüslerden, kötü amaçlı yazılımlardan, casus yazılımlardan ve diğer bilinmeyen tehditlerden korur ve sisteme zarar vermeden önce bunları kaldırır. Etkili bir antivirüs, bir programın zararlı olup olmadığını belirlemeye yardımcı olmak için iyi ve kötü dosyaların bir listesini oluşturur.

 

Çıkarılabilir cihazları tarayın

Bir antivirüs, bilgisayara bağlı herhangi bir çıkarılabilir aygıtı olası tehditlere karşı hızla tarayabilir. Örneğin, bazı antivirüsler bilinmeyen yürütülebilir dosyaları otomatik olarak sanal bir kapsayıcıya veya kapsayıcıya yerleştirir. Kapsayıcı, bir programın bilgisayar sahibinin kullanması için çalışmasına izin verir, ancak programın verilere ve diğer bilgisayar kaynaklarına erişmesini engeller.

 

Çevrimiçi tehditlere karşı koruma

İnternete sürekli erişim ile bilgisayar sahipleri çok sayıda siber tehditle mücadele etmek zorundadır. Ancak iyi bir antivirüs, bilgisayara erişmelerini engelleyebilir.

 

Güvenlik duvarı ve ağ koruması

Anti-virüs, internet üzerinden ağ sisteminden gelen ve giden verileri izler, şüpheli verileri tespit eder ve iletilmesini engeller.

 

Spam sitelerini ve reklamları engelle

Çoğu spam reklam ve virüs, bilgisayarlara açılır reklamlar ve diğer spam siteleri aracılığıyla bulaşır. Bu spam saldırılarının amacı, kullanıcının bilgisayarından bilgi çalmak, gizliliğini tehlikeye atmak ve hatta önemli finansal kayıplara neden olmaktır.

 

Daha hızlı bilgisayar

Bilgisayarı yavaşlatmadan işini yapabilen bir antivirüs programı aranabilir. Antivirüs, bilgisayarın hızını artırmak ve performansını artırmak için istenmeyen klasörleri ve dosyaları sistemden kaldırır.

 

Kimlik hırsızlığına karşı koruyun

Casus yazılım saldırıları, bir bilgisayardan kişisel bilgileri çalmak için tasarlanmıştır. Bunlar, banka verilerini, sosyal güvenlik numaralarını, şifreleri, kredi kartı numaralarını ve diğer önemli verileri içerebilir. Hatta bazı gelişmiş casus yazılımlar, kullanıcının çevrimiçi alışveriş yapmasını, kredi kartı bilgilerini girmesini ve ödeme yapmasını bekleyerek arka planda sessizce çalışabilir. Casus yazılımlar onu yakalar ve kendilerininmiş gibi kullanır, kimlik hırsızlığını körükler. Antivirüs, bilgisayar verilerinin kurcalanmasını önler ve güvenli alışveriş ve çevrimiçi bankacılık sağlar.

 

Cep telefonları ve tabletlerin antivirüse ihtiyacı var mı?

Genel olarak, mobil cihazlar virüslere karşı PC ve dizüstü bilgisayarlardan daha güvenlidir. Android cihazlar, kullanıcıları uygulamalarını yalnızca Google Play Store’dan almaya teşvik eder ve Google Play, indirme için yayınlamadan önce uygulamalarını kötü amaçlı yazılımlara karşı tarar. Ayrıca, Android cihazlar, yerleşik güvenlik korumalarına sahip varsayılan tarayıcıları olarak Google Chrome‘u kullanır.

Bu nedenle tüm programlarınızı ve yazılımlarınızı Google Play ve Apple App Store gibi resmi mağazalardan yüklerseniz, cep telefonunuza ve tabletinize antivirüs yüklemeniz gerekmez. Ancak tüm uygulamaları ve yazılımları (cihazın kendi yazılımı bile) otomatik olarak güncellenecek şekilde ayarlamayı unutmayın.