Android uzaktan kumanda yazılımı (ilk 8 uygulama)

Normal TV’ler fiziksel kontroller kullanılarak kontrol edilirken, akıllı telefonlarda bulunan IR blaster adlı bir özellik, bu donanımı biraz eskimiş hale getirdi. IR blaster’ı mobil cihazlarda kullanarak, TV’nizi veya diğer cihazlarınızı doğrudan telefonunuzdan veya tabletinizden kontrol edebilirsiniz. Bu, şüphesiz TV izlemeyi daha heyecanlı hale getirecek ve artık TV uzaktan kumandasını kaybetme konusunda endişelenmeyeceksiniz.

Bu yazıda, TV’niz veya diğer cihazlarınız için en iyi uygulamayı seçmenize yardımcı olacak en iyi sekiz uzaktan kumanda uygulamasından bahsedeceğiz.

Bahsettiğimiz bazı öneriler, özelliklerini kullanmak için özel donanımlar gerektirebilir, ayrıca özel donanımlara ihtiyaç duymadan çalışan programları da tanıtıyoruz.

 

1- Birleşik Kumanda

 

 

Bu program çoğunlukla bilgisayarları ve dizüstü bilgisayarları kontrol etmek için kullanılır. PC tabanlı bir ev sinema sisteminiz varsa, bu program harika bir seçimdir. Kullanıcılar çok sayıda uzaktan kumandaya erişebilir, ancak bunun için çok para harcamanız gerekir. Ancak, uzaktan kumandayı kullanmak ücretsizdir. Yani evde sadece bir cihazınız varsa, bu uygulama listenizde olmalıdır. Bu uygulamanın normal bir IR blaster uygulaması olmadığı ve normal TV’lerle çalışmadığı unutulmamalıdır.

TV hayranı değilseniz ve içeriği Netflix, Hulu vb. akış hizmetleri aracılığıyla izlemeyi tercih ediyorsanız, bu uygulama tam size göre. Geliştirici, ücretsiz sürüm kullanıcılarının toplam 18 uzaktan kumandaya erişebildiğini, Pro sürümünün ise uygulamanın 90’dan fazla uzaktan kumandadan oluşan tam kotasının kilidini açtığını belirtiyor.

 

2- Twinone Evrensel TV Kumandası

 

 

Bu uygulama, çevrenizdeki çok çeşitli TV’leri kontrol etmenizi sağlar. Basit bir kullanıcı arayüzüne sahiptir ve onunla çalışmayı çok kısa sürede öğreneceksiniz. Bunu akılda tutarak, piyasadaki en iyi uzaktan kumanda uygulamalarından biridir. Örneğin bir oteldeyseniz ve orada kontrol yoksa böyle bir program işinize yarayacaktır.

Uygulama geliştiricileri, bazı TV’lerin Twinone ile beklendiği gibi çalışmayabileceğini belirtiyor. Bu sorunu çözmek için programdaki “Fix Butonları” tuşunu kullanın. Twinone, TV’niz ve diğer cihazlarınızla çalışmak için telefonunuzdaki IR blaster’ı kullanan çok basit bir uygulamadır. Bu uygulama ücretsizdir ancak reklamlarla birlikte gelir. Ancak geliştirici, reklamları kaldırmak için uygulama içi satın almalar sunmaz, bu nedenle uygulamayı kullandığınız sürece reklamlara takılıp kalırsınız.

 

3- Google Ana Sayfası

 

 

Google Home, her Android kullanıcısının kullanabileceği bir cihazdır. Donanım, akıllı ev cihazlarınızı ona bağlamanıza izin verirken, Asistan ile entegrasyonu, diğer uzaktan kumanda uygulamalarında bulunan bir dizi özelliğe erişebileceğiniz anlamına gelir.

 

Google Home uygulamasını kullanmak için Google Home donanımına ihtiyacınız var. Uygulama, Google Chromecast ile de kullanılabilir, ancak ne yazık ki TV’leri kontrol edemez, ancak Google donanımını kullanıyorsanız, bu uygulama olmazsa olmazınızdır.

 

4- TV için Uzaktan Kumanda (TV için en iyisi)

 

 

Listemizdeki diğer birçok seçenekle hemen hemen aynı şekilde çalışır, ancak daha kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir.

TV için Uzaktan Kumanda ile ilgili güzel olan şey, kızılötesi sensör veya WiFi aracılığıyla çalışmasıdır. Yani uygulamayı TV’nizle kullanmak için en az iki yolunuz var. Tıpkı listedeki diğer bazı uzaktan kumandalar gibi. Bu yöntemle kontrolünüzü asla kaybetmezsiniz ve pil değiştirme derdiniz olmaz.

 

5- Akıllı Kızılötesi Uzaktan Kumanda

 

 

Bu uygulama, 900.000’den fazla cihazı destekleyen bir IR (kızılötesi) uzaktan kumandadır. TV, kamera ve kızılötesi vericisi olan diğer tüm ürünler için kullanabilirsiniz. Play Store listesi, bazı LG ve Huawei cihazlarıyla uyumlu olmadığından bahseder.

Ayrıca TV veya akıllı cihazda kızılötesi yoksa Wi-Fi üzerinden çalışır. Bu özellik bazı Sonos TV’lerde mevcuttur ve
Samsung logosu ve geçmişi ve Samsung logosunu değiştirme zamanının gelip gelmediği ve akıllı ev cihazları çalışır. Uygulama geliştiricisi, bunun neredeyse tüm kızılötesi cihazlar için ihtiyacınız olan tek uzaktan kumanda olduğunu iddia ediyor. Oldukça şaşırtıcı olan bu uygulama ile klimayı bile kontrol edebilirsiniz.

 

6- SURE Universal Smart TV Uzaktan Kumandası

 

 

Kızılötesi cihazlarla çalışmaya ek olarak, uygulama Wi-Fi veya DLNA bağlantısı yoluyla birkaç cihazla eşleşebilir. Uyumluluğu, yukarıda bahsettiğimiz Smart IR Remote uygulamasına çok benzer, bu nedenle muhtemelen piyasadaki sayısız akıllı cihazla çalıştığını göreceksiniz.

Uygulama ayrıca Amazon Alexa’yı da destekler. Alexa kullanarak öğretebileceğiniz 10.000’den fazla beceri var. Uygulama, güvenli bir ağ oluşturarak dosyaları yerel bir sunucudan cihazınıza veya tam tersi şekilde kopyalayabilir.

Wi-Fi desteği sayesinde Roku, Apple TV, Amazon Fire TV ve daha birçok cihaz ile kullanabilirsiniz. Uygulama çok sayıda cihazla uyumludur, ücretsizdir ancak reklamlar ve uygulama içi satın almalar içerir.

 

7- Vsray Uzaktan Kumanda

 

 

Vsray, piyasadaki en popüler TV modellerinden bazılarıyla uyumludur, ancak birkaç hatası vardır. Burada Samsung, LG, Panasonic, Vizio, Sony gibi markalardan bahsediyoruz. Ek olarak, Vsray görünüşe göre 220.000’den fazla ev sineması cihazıyla uyumludur.

 

Vsray programı temiz ve kolay bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Bununla birlikte, Vsray’in zayıf yönlerinden biri, yalnızca kızılötesi sensörle uyumlu olması ve WiFi ile kullanılamamasıdır.

 

8- Dynex Evrensel Uzaktan Kumanda

 

 

Dynex Universal Remote, TV’nizi ve diğer cihazlarınızı kontrol etmek için kullanabileceğiniz başka bir kumandadır. Kullanımı ve kurulumu iki aşamalıdır ve çok kolaydır. Ancak, kontrol ettiğiniz cihazın bir kızılötesi sensöre sahip olmasını gerektirir. WiFi veya Bluetooth aracılığıyla TV’ye veya başka bir şeye bağlanmaz.

Gördüğünüz gibi, Android’de kullanabileceğiniz farklı türde uzaktan kumanda uygulamaları vardır. Herhangi bir uygulamanın çalışması için TV’nizin veya Smart TV’nizin en az IR veya Kızılötesi desteğine ihtiyacı olduğunu unutmayın. Bazıları Wi-Fi veya Bluetooth’u destekleyen TV’lerle de çalışır.