5 etkili yöntemle hafıza kartının kilidini bilgisayarla kırma

Hafıza kartları, bilgi ve veri depolamak için harika kaynaklardır. Bu kartlar kompakt, hafif, nispeten ucuz ve çok çeşitli farklı cihazlarla uyumludur. Hafıza kartınızın içindeki bilgilere erişmek istediğinizde, kartın kilitli olduğuna dair bir mesajla karşılaştıysanız, muhtemelen biraz kafanız karışmış ve şaşırmışsınızdır ve kendinize şimdi ne yapacağınızı sormuşsunuzdur.

Üzülmeyin. Hafıza kartının kilidini açmak kolay ve basittir. Bu yazımızda kilitli hafıza kartı nedir, hafıza kartlarında neden bu özellik vardır ve kilitli hafıza kartı nasıl açılır ondan bahsediyoruz. Bu yüzden sonuna kadar bizimle kalın.

 

Hafıza kartı kilitlendiğinde ne olur?

Hafıza kartını kilitlemenin tam olarak ne işe yaradığını düşünüyorsunuz? Pekala, SD kartı kilitlemenin amacının, içindeki verilerin yazılmasını veya silinmesini önlemek olduğunu bilmelisiniz. Hafıza kartı kilidi etkinleştirildiğinde, sadece içindeki bilgileri okuyabilir ve görüntüleyebilirsiniz. Bu nedenle, bunları değiştirmeniz mümkün değildir.

Kilitli bir hafıza kartınız olduğunda ve içine bir dosya kaydetmek istediğinizde, hafıza kartınızın kilitli olduğunu ve ona herhangi bir şey ekleyemeyeceğinizi belirten bir mesajla karşılaşacaksınız. Bu şekilde, bu hafıza kartının içindeki bilgiler silinmeye veya üzerine yazılmaya karşı korunur.

 

Hafıza kartının kilitli olduğu nasıl anlaşılır?

Çoğu durumda, hafıza kartının kilitli mi yoksa kilidinin açık mı olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz. Genellikle hafıza kartının sol tarafında, kartın kilitli olup olmadığını belirlemek için kullanılan küçük bir kilit anahtarı bulunur. Bu tuş kapalı ise hafıza kartı kilitli demektir. Yukarı doğru çekerek kartın kilidi açılır ve verilerinizi hafıza kartına girebilirsiniz.

Ancak mesele her zaman bu kadar basit değildir. Kilit anahtarı kırılmış olabilir veya kartın cihaza sıkışması gibi herhangi bir nedenle erişemezsiniz. Böyle bir durumda hafıza kartının kilitli mi yoksa kilidi açık mı olduğunu tespit etmek biraz zor olacaktır ama endişelenmenize gerek yok çünkü bunu yine de anlayabilirsiniz.

Örneğin, hafıza kartınız kameradaysa, birkaç fotoğraf çekin ve fotoğrafların hafıza kartına kaydedilip kaydedilmediğini kontrol edin. Fotoğraflar kaydedildiyse, hafıza kartınız açık, aksi takdirde kilitli demektir.

 

Kilitli bir hafıza kartındaki dosyalar nasıl yedeklenir

Kilitli bir hafıza kartındaki verileri yedeklemek çok kolaydır ve bunu hafıza kartının kilidini açmadan bile yapabilirsiniz. Hafıza kartındaki kilit, karttaki veri ve bilgileri sadece yazılmaya ve silinmeye karşı korur. Yani veri kopyalamak sorun değil ve sizi hiçbir şey durduramıyor.

 

Kilitli hafıza kartındaki dosyaları yedeklemek için aşağıdaki adımları izleyin:

 

1- Hafıza kartınızı bir kart okuyucu veya hafıza kartı yuvası kullanarak bilgisayarınıza bağlayın.

2- Hafıza kartını açın ve yedeklemek istediğiniz tüm içeriği seçin. Ardından sağ tıklayın ve Kopyala seçeneğini seçin.

 

 

3- Yedek kopyanızı kaydetmek istediğiniz konuma gidin. Bu konum, bilgisayarınızda veya harici bir depolama aygıtında herhangi bir yerde olabilir. Ardından sağ tıklayın ve Yapıştır’ı seçin.

 

 

Not: İstenen konumdaki hafıza kartındaki bazı dosyaları kurtaramazsanız veya bazı dosyalar kaybolur veya silinirse, görüntülenemeyen dosyaları taramak ve kurtarmak için hafıza kartı veri kurtarma yazılımını kullanabilirsiniz.

 

Kilitli bir hafıza kartını açmanın 5 yolu

Bir hafıza kartının kilidini açmanın birkaç yolu vardır. Bu yöntemler, SanDisk hafıza kartlarının ve PNY, Lexar ve Samsung kartları dahil diğer tüm markaların kilidini açmanıza izin verecektir.

 

Yöntem #1: Fiziksel kilit

Kilit anahtarını çevirerek kilitli bir hafıza kartının kilidini açmak en kolay ve en uygun yoldur. Hafıza kartını kilitlemek için aynı anahtarı tekrar çevirebilirsiniz. Elbette, bu yöntemin yalnızca kilit anahtarı olan hafıza kartları için kullanılabileceğini unutmayın. Çünkü tüm hafıza kartlarında böyle bir seçenek bulunmuyor.

 

Bu yöntemi kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 

1- Hafıza kartını cihazdan çıkarın.

2- Kilidin yan tarafındaki anahtarı çevirin. Genellikle yukarı çevirmeniz gerekir.

3- Kilitli olmadığından emin olmak için hafıza kartını test edin

 

 

Yöntem numarası 2: Diskpart

Hafıza kartınızda anahtar yoksa veya hafıza kartına fiziksel erişiminiz yoksa işletim sisteminizi kullanarak hafıza kartının kilidini açabilirsiniz. Aşağıda, bunun nasıl yapılacağını birlikte gözden geçireceğiz:

 

1- Başlat’a sağ tıklayın ve ardından Windows PowerShell (Yönetici) öğesini seçin. UAC tarafından istenirse Evet’i tıklayın.

 

 

2- Diskpart yazın ve Enter’a basın.

 

 

3- Liste diski yazın ve ardından Enter tuşuna basın.

 

 

4- Yazın: # diski seçin ve # yerine hafıza kartınızın disk numarasını yazın.

 

 

5- Şunu yazın: öznitelik diski salt okunur temizle ve ardından Enter’a basın. Bu, salt okunur etiketi bellek kartından kaldıracaktır.

 

 

Yöntem 3: Kamera ayarlarını kullanma

Kameranız size içindeki hafıza kartının kilitli olduğunu söylerse ve kilidini açmak için bilgisayara erişiminiz yoksa, kameranın ayarlarından doğrudan hafıza kartının kilidini açabilirsiniz. Birçok kamerada, yanlışlıkla veri silinmesine karşı koruma sağlayan yerleşik koruma bulunur. Bu koruyucu kilit, farklı kamera markalarında farklıdır, ancak genellikle kamera ayarlarından açılabilir.

Bunu yapmak için kameranızın ayarlarına gidin ve fotoğraf veya videoların korunmasıyla ilgili ayarları kapatın. Bittiğinde, tekrar deneyin ve hafıza kartının kilidinin açık olup olmadığına bakın.

 

Yöntem numarası 4: Kayıt defteri düzenleyicisi

 

Kartı biçimlendirmeden bellek kartına yazma erişimine sahip olmak istiyorsanız, Windows’ta daha gelişmiş bir yöntem olarak kabul edilen kayıt defteri düzenleyicisini kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınızın kayıt defteri çok detaylı bilgiler içermektedir. Bu yüzden herhangi bir değişiklik yaparken çok dikkatli olmalısınız çünkü en küçük değişiklikler büyük sorunlara neden olabilir.

1- CTRL + S tuşlarına basın ve aramak için ilgili kutuya Kayıt Defteri Düzenleyicisi yazın. İlk arama sonucunu açın. UAC istenirse, Evet’i tıklayın.

 

 

2- Bu yola gidin:

HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Control/StorageDevicePolicies.

 

 

Mevcut değilse, Kontrol klasörüne sağ tıklayın ve ardından oluşturmak için Yeni > Anahtar’a tıklayın.

 

4- WriteProtect’e çift tıklayın ve değeri 0 olarak ayarlayın. Tamam’ı tıklayın. Bu, hafıza kartındaki veri koruma seçeneğini temizleyecektir. WriteProtect yoksa, StorageDevicePolicies klasörüne sağ tıklayarak ve ardından Yeni > Dword’e tıklayarak oluşturun.

 

 

Bu işlemin ardından hafıza kartınızı çıkarıp tekrar cihaza takın ve kilidin açılıp açılmadığını kontrol edin.

 

Yöntem numarası 5: Biçimlendirme

Yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri işe yaramadıysa ve hafıza kartınız hala kilitliyse, biçimlendirme size yardımcı olabilir. Bu yöntem %100 garantili hafıza kartının kilidini açabilir. Ancak biçimlendirme ile hafıza kartındaki tüm bilgi ve verilerin silineceğini de unutmamalısınız. Bu nedenle, kilitli bir hafıza kartını formatlamadan önce tüm verilerinizi yedeklemelisiniz.

Bu yöntemi kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin:

1- Dosya Gezgini’ni açın ve hafıza kartınıza sağ tıklayın. Ardından Biçimlendir’e tıklayın.

 

 

2- Parametrelerinizi seçin. Emin değilseniz, Cihaz varsayılanlarını geri yükle’ye tıklayın. Hızlı Biçimlendirmenin etkinleştirildiğinden emin olun ve ardından Başlat’a tıklayın.

 

 

Sıkça Sorulan Sorular

1- Hafıza kartım kilitli değilken neden kilitli gösteriyor?

Yanlış okumalar, hafıza kartının hasar gördüğünün bir işareti olabilir. Bu hasar hafıza kartınızın performansını etkileyebilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, hemen kullanmayı bırakın ve fırsatınız varken hafıza kartınızdaki verileri kurtarın, çünkü bu verilere daha sonra erişemeyebilirsiniz.

Ayrıca hafıza kartının şifre kilidi cep telefonu veya bir uygulama ile aktif hale getirilebilir. Bu durumda, bir şifre kullanarak kilidini açmanız gerekir.

 

2- Mac işletim sisteminde hafıza kartının kilidi nasıl açılır?

Nasıl Windows’ta hafıza kartının kilidini açabiliyorsanız, Mac işletim sistemi de size aynı imkanı sunuyor. Mac’te hafıza kartının kilidini açmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 

1- Hafıza kartını bir kart okuyucu kullanarak veya hafıza kartı yuvasına takarak Mac bilgisayarınıza bağlayın.

2- Disk Yardımcı Programını aramak ve açmak için Spotlight arama işlevini kullanın.

3- Pencerenin sol üst kısmından hafıza kartını seçin ve First Aid seçeneğine tıklayın.

4- Çalıştır’a tıkladığınızda hafıza kartınızın kilidi açılacaktır.

3- Sony kamera hafıza kartı nasıl açılır?

 

Sony’ye göre, hafıza kartının kilidini açmak için, onu kameranızdan çıkarmanız ve kilit anahtarını yukarı çekmeniz gerekiyor. Bu, hafıza kartının kilidini açacaktır.

4- Nikon kamera hafıza kartının kilidi nasıl açılır?

Nikon hafıza kartınız kilitliyse, kameranızdan çıkarın ve kilit anahtarını yukarı çekin. Bunu yapmak, kilidi açacak ve yeni bilgiler girmenize izin verecektir.

5- SanDisk hafıza kartı verileri nasıl kurtarılır?

Verilerinizi kaybederseniz, veri kurtarma programlarını ve yazılımlarını kullanarak kurtarabilirsiniz. Bellek kartınız bilgisayarınızın Aygıt Yöneticisi’nde okunabilir durumda olduğu sürece, bu araçlar verilerinize erişebilir ve bazı verilerinizi kurtarabilir.