4 yöntemle webp’yi jpg’ye dönüştürün

4 yöntemle webp’yi jpg’ye dönüştürün

 

WEBP, standart JPG veya PNG formatından daha iyi olan Google’ın tescilli resim formatıdır. Dosya boyutu JPG’den çok daha küçüktür ve aynı zamanda PNG’nin şeffaflık özelliğini de kalite kaybı olmadan destekler. Bugün YouTube, Google Play Store ve Facebook’un Android uygulaması gibi birçok web sitesi bunu kullanıyor.

İdeal olmasına rağmen, birçok resim düzenleyici ve çevrimiçi gönderim formu hala onu desteklememektedir.

WEBP’yi JPG veya PNG’ye dönüştürmenin birçok yolu vardır ve bunların her birinin kendi avantajları vardır. Burada bazı dönüştürme yöntemlerini tanıtıyoruz.

 

webp’yi jpg’ye dönüştürün

 

WEBP, standart JPG veya PNG formatından daha iyi olan Google’ın tescilli resim formatıdır

1- Desteklenmeyen bir tarayıcı kullanmak

Şu anda WEBP biçimi yalnızca Chrome ve Opera tarayıcıları tarafından desteklenmektedir. Bu nedenle, web sitelerindeki resimler, tüm tarayıcıların bunları açabilmesini sağlamak için hem WEBP hem de JPG/PNG formatlarında yüklenmelidir. Böylece, bunları yalnızca desteklenmeyen bir tarayıcı kullanarak JPG veya PNG formatında alabilirsiniz.

 

 

Firefox, Safari, Internet Explorer ve Microsoft Edge gibi tarayıcıları kullanın. Fotoğrafı her zamanki gibi kaydedin, formatın JPG veya PNG olacağını göreceksiniz.

 

2- Kullanıcı Aracısının Sahteciliği

Bu yöntemde, WEBP görüntülerini JPG/PNG formatında indirmek için tarayıcıyı değiştirmek gerekli değildir. Web sitesinin desteklenmeyen bir tarayıcı kullandığınızı düşünmesi ve görüntüyü WEBP yerine JPG veya PNG biçiminde yüklemesi için Chrome veya Opera’da tarayıcı kullanıcı aracısını yanıltabilirsiniz.

Hızlı ve kolay olduğu için Chrome için User-Agent Switcher uzantısını kullanmanızı öneririz.
Eklentiyi kurun ve adres çubuğundaki simgesine tıklayın.

Desteklenen kullanıcı aracılarının bir listesini göreceksiniz. Safari veya Firefox gibi desteklenmeyen tarayıcılardan birini seçin.

 

User-Agent Switcher for Chrome

 

Şimdi görüntüyü JPG veya PNG formatında yüklemek için sayfayı yenileyin. Daha sonra standart Resmi farklı kaydet seçeneğini kullanarak indirebilirsiniz.

 

3- Çevrimiçi görüntü dönüştürmeyi kullanma

Çevrimiçi dönüştürmeyi kullanmak, ek yazılım yüklemeye gerek kalmadan hızlı dönüştürme için iyi bir seçenektir. WEBP dönüştürmeyi de destekleyen ve ayrıca kullanımı ücretsiz olan güvenilir bir görüntü dönüştürücüdür. Tabii ki, bir seferde yalnızca 10 görüntüyü dönüştürebilirsiniz.

Zamzar web sitesinde, 1. Adımda Dosyaları Seç’e tıklayın ve istediğiniz WEBP görüntülerini seçin (10 görüntüye kadar).

 

 

Açılır menüden JPG veya PNG biçimini seçin.

 

 

E-posta adresinizi girin ve dönüştürme işlemini başlatmak için Dönüştür’ü tıklayın.
Dönüştürülen resimler e-posta yoluyla gönderilir.

İstediğiniz görüntü sayısını dönüştürmek için bu işlemi tekrarlayın. Zamzar’a ek olarak cloudconvert’i de kullanabilirsiniz. Dönüşüm oranı yüksektir ancak ücretsiz olarak günde yalnızca 25 dönüşüm gerçekleştirmektedir.

 

4- Masaüstü görüntü dönüştürücüyü kullanma

Çevrimiçi dönüştürme yöntemi sizin için bir seçenek değilse, bir masaüstü görüntü dönüştürme programı harika bir çözüm olacaktır. Birçok program var ancak XnConverter’ı tamamen ücretsiz olduğu ve birçok özelliği olduğu için öneriyoruz.

XnConverter, sınırsız görüntü dönüştürmeye izin veren Windows, Mac ve Linux için kullanılabilir.

 

WEBP resimlerini JPG veya PNG’ye dönüştürmek için aşağıdaki adımları izleyin:

XnConverter’ı indirip yükleyin ve ardından başlatın.
Giriş sekmesinde, Dosya ekle’ye tıklayın ve istediğiniz görüntüleri seçin.

 

 

Çıktı sekmesine gidin. Ağrı ayarlarını değiştirmek için bazı seçenekler. Bunları beğeninize ve ihtiyaçlarınıza göre değiştirin, ancak yalnızca çıktı formatı JPG/PNG olarak ayarlanmalıdır. Ayrıca, daha fazla ayar ve çıktı kalitesi için Format bölümündeki Ayarlar düğmesine tıklayın.

 

 

Şimdi tüm görüntülerin dönüştürülmesi ve belirtilen konuma kaydedilmesi için Dönüştür’e tıklayın.

 

 

Tüm bu yöntemler, WEBP görüntülerini JPG veya PNG formatında sorunsuz bir şekilde kaydetmenize yardımcı olacaktır. Opera tarayıcısında daha hızlı indirmek için Resmi PNG Olarak Kaydet eklentisini kullanın.

 

Daha kolay bir yöntem: webp görüntülerini sıfırdan png olarak indirin

Dediğimiz gibi WebP, Google tarafından geliştirilen ve henüz yaygın olarak bilinmeyen yeni bir resim formatıdır. Görseli PNG’ye çevirerek görsel düzenleme programlarında kullanabilir veya online görsel sitelerine yükleyebilirsiniz.

 

Resmi PNG olarak kaydet eklentisi

Chrome için indirin

Firefox için indirin

 

webp’yi jpg’ye dönüştürün

 

Bu eklenti, resimlere sağ tıklandığında bağlam menüsüne “Görüntüyü PNG Olarak Kaydet” seçeneğini ekler.

Farklı Kaydet penceresini görüntülemeden önce görüntüyü PNG’ye dönüştürür.

Bu eklenti, menüdeki seçeneğine tıklayana kadar CPU veya herhangi bir bellek kullanmaz.

Chrome 30 veya daha eski bir sürümünü kullanıyorsanız, bazı web sitelerinden (Chrome Web Mağazası gibi) görüntüleri kaydetmek mümkün değildir. Erişmek için Chrome’u daha yüksek sürümlere yükseltin.

Chrome 35’in KDE’de (Linux) bir hatası var ve uzantı tarafından Farklı Kaydet penceresi açıldığında çöküyor. Bu sorunu çözmek için Chrome’un 34 sürümünü veya 36 ve sonraki sürümlerini kullanın.

 

Firefox’ta yukarıdaki eklentiyi kullanma

WebP’yi PNG veya JPEG olarak kaydet eklentisi, WebP’yi PNG veya JPEG’e dönüştürmenize olanak tanır. Bu eklenti, görüntüye sağ tıklayarak kalite seçimi ile birlikte görüntü formatı seçeneklerini çağırır.

Bu eklenti Firefox tarayıcısı için kullanılır.

 

Seçenekler varsayılandır, ancak bunları ihtiyaçlarınıza göre değiştirebilirsiniz (Seçenekler panelinde).
“WebP’yi farklı kaydet…” tıklandığında biçim/kalite butonları görüntü üzerinde gösterilecektir.
Shift tuşunu basılı tutup “webP’yi farklı kaydet…” seçeneğine tıklamak, görüntüyü PNG formatında kaydeder.
Ctrl tuşunu basılı tutup “webP’yi farklı kaydet…” seçeneğine tıklamak, görüntüyü JPEG formatında %92 kalitede kaydeder (Mac’te Komut tuşunu kullanın)
Sayfada komut dosyaları engellenirse (örneğin NoScript eklentisi ile), düğme çubuğu görünmeyebilir ve resimler kaydedilmeyebilir.