3 basit yöntemle sabit disk sağlık testi

3 basit yöntemle sabit disk sağlık testi

Sabit sürücünün sürekli olarak kontrol edilmesi, mantıksal, mekanik ve fiziksel arızalardan kaynaklanan veri kaybını önler. Bu makalede, size sabit sürücüyü kontrol etmenin, doğruluğundan ve sağlığından emin olmanın bazı akıllı yollarını ve ayrıca dünyanın en iyi veri kurtarma yazılımı olan Stellar Data’yı kullanarak hasarlı sabit sürücülerden kaybolan verileri kurtarma adımlarını sunuyoruz. Kurtarma Primi. . Bu yazının sonuna kadar bizimle kalın.

Sabit disk, işletim sistemi dosyaları ve kişisel bilgileriniz gibi önemli bilgileri saklar. Ancak mekanik sabit diskler çok hassas cihazlardır ve fiziksel hasar veya kırılma olasılığı çok yüksektir. Bir sürücünün veya sistemin mekanik şok, hasarlı sürücüler, hatalı veya hatalı kullanımı, mantıksal arızaya, mekanik hasara veya fiziksel kırılmaya yol açan disk hatalarına neden olabilir. Ayrıca sürekli kullanımları da bu cihazların yıpranmasına neden olur ve bu da sonuçta arızalanmalarına ve hasar görmelerine neden olur.

Veriler her durumda kaybolabilir; Sabit sürücünüze gereken özeni göstermediğiniz sürece ve bu durumda, sabit sürücünüzün bir dizüstü bilgisayara, PC’ye veya sunucuya kurulu olup olmadığı önemli değildir. Ancak, bunu söylemek yapmaktan daha kolaydır.

Bu kılavuzda, sabit disk sağlığını kontrol etmenin en etkili yollarını tanıtacağız ve makine öğrenimi ve sistem takvim uygulamanızı kullanarak zamanlanmış disk kontrolü ve optimizasyon görevleriyle bunu nasıl yapabileceğinizi göstereceğiz. mümkün olan en verimli durumda sürün. Ayrıca, zarar görmüş sabit sürücülerden veri kurtarmayı adım adım açıklıyoruz. Kötü olayların asla öngörülebilir olmadığını unutmayın.

Sabit sürücü sağlığını kontrol etme yöntemleri (yazılımla ve Windows’un kendisiyle)

 

sabit disk sağlık testi

1- Akıllı araçlar kullanın

Sabit Disk Sağlığı İzleme, Analiz ve Raporlama (SMART) teknolojisi, sabit disklere, katı hal sürücülere ve eMMC depolama aygıtlarına kurulan bir disk izleme sistemidir. SMART verileri, yaklaşan arıza veya hatalara ilişkin uyarı işaretleri de dahil olmak üzere, sabit diskin sağlığı hakkında önemli bilgiler gösterir.

SMART diskinin verilerine erişmek ve kontrol etmek için komut satırını kullanın (Windows arama alanına – sol altta – CMD yazın ve enter’a basın) Şimdi WMIC komutunu yazın ve ardından diskdrive get status (aşağıdaki resim). Bu size herhangi bir bilgi göstermeyecek, sadece sabit sürücü iyi durumdaysa ekranda bir “Tamam” mesajı göreceksiniz.

 

Alternatif olarak, Stellar Data Recovery Premium veya CrystalDiskInfo yazılımına eklenen Drive Monitor gibi GUI tabanlı araçlar da kullanılabilir. Her iki araç da SMART disk bilgilerini raporlamada çok iyi performans gösterir. Ancak, Drive Monitor çok daha iyi bir kullanıcı arabirimi kullanır ve çalışırken sürücüyü izler. Ek olarak, sürücünün performansının izlenmesi, diskin bozuk sektörlerinin taranması ve bulunması ve sürücünün sağlıksız olduğu tespit edilirse bunların onarılması olasılığını sağlar.

Şekil 4: Sabit diskin sağlığını kontrol etmek için SÜRÜCÜ İZLEME’ye tıklayın

Şekil 5: Stellar Data Recovery Premium’da DRIVE MONITOR seçeneği

 

2- Sabit disk fiziksel denetimi

Harici veya dahili sürücüdeki veriler ara sıra bozuluyorsa, sürücüde fiziksel bir sorun olabilir. Örneğin, aktüatör kolu çiziciye o kadar sert sürtüyor ki, sürücüyle ilgili fiziksel sorunlara işaret eden tıklama sesleri çıkarıyor.

Dahili veya harici sürücünüzü fiziksel olarak şu şekilde kontrol edebilirsiniz:

Sürücü sisteme bağlıyken herhangi bir gıcırtı, tıkırtı veya başka sesler duyup duymadığınıza dikkat edin. Ayrıca, sürücünün zaman zaman dönmesinin durup durmadığını kontrol edin.
Herhangi bir anormallik tespit ettiğinizde sürücünüzü hemen klonlayın. Bunu yapmak için, daha önce açıklanan Drive Monitor gibi sürücü klonlama yazılımını kullanın. Klonlamak için, hasarlı sürücüyle aynı veya daha fazla depolama alanına sahip bir sabit sürücünüz olmalıdır.

3- Okuma veya yazma hız testi

Sürücünüzde birkaç test çalıştırabilir ve CrystalDiskMark gibi bir araç kullanarak performansını test edebilirsiniz. Bu yazılım, sabit sürücüler, SSD’ler, SD kartlar veya USB sürücüler ve benzerleri gibi diskleri okuma ve yazma hızını değerlendiren standart bir disk testi aracıdır.

Cihazınızın hızı genellikle ürün web sitesinde listelenen minimum sürücü okuma/yazma kapasitesinden düşükse, sürücünüzü sağlıklı tutmak için optimize etmelisiniz.

Yavaş okuma ve yazma hızları, hızlı bir şekilde ele alınması gereken ciddi bir sürücü sorununun işaretidir. Sabit sürücü sağlığından emin olmak için donanımınızı optimize etmek üzere aşağıdaki ipuçlarını kullanın.

 

 

Sabit sürücünüzde sorunlar varsa: disk optimizasyon görevlerini gerçekleştirin

 

1- Disk entegrasyonu

Diskteki bilgilerin parçalanması, okuma ve yazmayı yavaşlatır. Bu, sabit sürücünün normal kullanımı ve diske veri yazma veya okuma ve silme sırasında olur. Sabit sürücüde parçalanmış veri alanlarının varlığı, üzerinde çok fazla baskı oluşturur ve sürücünün her bir veri parçasına ulaşmak için gittikçe daha fazla dönmesi gerekir.

Verilerin parçalanması, sürücünün sıcaklığının çok fazla yükselmesine neden olur ve bu da arızalanmasına neden olur. Bu bozuk veri bölümlerini sabit diskte birleştirmek veya birleştirmek için aşağıdakileri yapın:

İstediğiniz sürücüye sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.
Önce Araçlar sekmesine ve ardından Sürücüyü Optimize et ve birleştir bölümündeki Optimize Et düğmesine tıklayın.

 

 

Yeni bir pencere açılacaktır. İstediğiniz sürücüyü seçin ve Optimize Et düğmesine tıklayın. Yönetici olarak, optimizasyon çalışmasının (birleştirme) yapılmasına izin vermelisiniz.

Not: Kontrol tuşunu basılı tutarak tüm sürücüleri birlikte seçebilir ve optimize edebilirsiniz. Ancak, optimizasyon sürücülerde sıralı olarak gerçekleştirilir.

 

2- Sıcaklığın yükselmesini önleyin

Birleştirme veya birleştirme, sürücünün aşırı ısınmasını önlemenin iyi yollarından biridir. Ancak, yanlış havalandırma veya yetersiz hava akışı gibi birçok neden de sürücü sıcaklığının çok yükselmesine neden olabilir. Sürücüyü izlemek için bir araç kullanırsanız, o araç sizi otomatik olarak uyarır. Ayrıca, işlemciler, sabit disk ve ortam sıcaklığı dahil olmak üzere sistemin sıcaklığını izlemenizi kolaylaştıran Windows için Open Hardware Monitor uygulamasını kullanabilirsiniz.

Ayrıca şunları yapabilirsiniz:

Sabit sürücüyü daha serin bir yere taşımak veya sıcak hava akımından uzaklaştırmak veya fana yaklaştırmak gibi gerekli değişiklikleri yapın.
Sıcaklığı düşük tutmak için bir dizüstü bilgisayar soğutucusu kullanın.
Sabit sürücü aşırı ısınmaya devam ederse, yeni bir sabit sürücü ile değiştirin.

3- CHKDSK taramalarının gerçekleştirilmesi

CHKDSK komutu, sabit diskin sağlığını kontrol etmek için mümkün olan en son çözümdür. Bu komutu bozuk sektörleri bulmak ve sürücü hatalarını onarmak için kullanabilirsiniz; bu genellikle sürücüyü güvenlik durumuna uymadan çıkardığınızda ortaya çıkar. Ayrıca, ani veya zorunlu kapatmalar, güç dalgalanmaları veya yanlış kullanım da sürücü hatalarına ve sürücü sektörlerinde hasara neden olabilir, bu da daha fazla kötü sektörün bulunmasına neden olur.

CHKDSK taraması yapmak için bir Komut İstemi penceresi açın (Windows’un sol alt kısmındaki arama simgesine cmd yazın ve Enter’a basın) ve içine şu komutu yazın: chkdsk /r /f X. Enter’a basın. Bu komutta X yerine istediğiniz sürücünün adını yazın.

 

4- Ara yazılımı güncelleyin

Middleware, donanıma yüklenen yazılımdır. Burada donanım derken sabit diski kastediyoruz. Ara yazılım, sürücülerin, sürücülerin yardımıyla işletim sistemiyle etkileşime girmesine yardımcı olan şeydir. Başka bir nokta da, sabit sürücü bellenimini güncellemenin sürücü performansını iyileştirmeye yardımcı olması, güvenlik açıklarını düzeltmesi ve uyumsuzluk sorunlarını çözmesidir.

Dikkatli olun: ürün yazılımının güncellenmesi, sürücünün performansı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir; Ancak sürücünüze de zarar verebilir. Bu nedenle, herhangi bir güncellemeden önce verilerinizi yedekleyin. Ayrıca, sabit sürücü üretici yazılımını kurcalamadan önce talimatları dikkatlice okuyun.

 

5- Disk sürücülerini güncelleyin

Sürücüler kolayca ve güvenli bir şekilde kurulabilir veya güncellenebilir. Sabit disk optimizasyonu söz konusu olduğunda, bu alanda önemli bir rol oynarlar. Sabit sürücü sürücülerini ve üretici yazılımını en son kararlı sürüme güncellediğinizden emin olmalısınız.

 

 

Sürücü güncellemeleri, donanım (sabit sürücü) ve yazılım (işletim sistemi) arasındaki etkileşimi sağlar. Sürücünün güncellenmesi, sistem için daha iyi destek sağlar ve sürücünün tanınmaması veya sistemin askıda kalması (BSOD hatası) gibi sorunlara neden olabilecek hataları ortadan kaldırır.

Çözüm

Sabit disk arızası çok yaygın bir durumdur ve bu makalede açıklandığı gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Sabit sürücünün sürekli kontrol edilmesi, bu tür mantıksal, mekanik ve fiziksel kusurlardan kaynaklanan veri kaybı gibi durumların önlenmesine yardımcı olur. Stellar Data Recovery Premium yazılımının bir eklentisi olan ve daha iyi izleme için sürücü üzerinde fiziksel incelemeler yapan Drive Monitor gibi yazılım araçlarını kullanabilirsiniz.