2 yöntemle bilgisayarda sd kart nasıl biçimlendirilir

SD kart veya hafıza kartı, micro SD, SDHC, SDXC vb. gibi farklı formlara sahiptir ve dijital kamera, video kamera, profesyonel dijital tek lensli kamera (DSLR), uzaktan navigasyon ekipmanı, Android telefon gibi birçok cihazda kullanılmaktadır. . cihazın hafıza alanını artırmak için kullanılır.

Bazen çeşitli nedenlerle SD kartınızı Windows veya Mac işletim sistemlerinde biçimlendirmek istersiniz. Veri kaybını önlemek için SD kartınızı biçimlendirmeden önce SD kart verilerinizi yedeklemenizi öneririz.

Bu yazımızda oldukça pratik bir yöntem kullanarak SD kartınızı Windows ve Mac işletim sistemlerinde formatlayabilirsiniz. Ayrıca, zarar görmüş veya biçimlendirilmiş SD karttaki verilerinizi verimli bir şekilde kurtarabilirsiniz.

 

SD Kartı Biçimlendirmenin Yaygın Nedenleri

Bazen SD kartı biçimlendirmenin gerekli olduğunu ve bunda korkutucu bir şey olmadığını bilmek güzel. SD kartı biçimlendirme nedenleri arasında şunlar sayılabilir:

 

1- SD kartın verimliliğini ve performansını artırmak.

2- Tüm fotoğrafları, dosyaları ve yinelenen ve istenmeyen öğeleri hafıza kartından silin.

3- Dosyaları SD karttan silemiyorsanız.

4- SD kart dosya sistemini NTFS, FAT32, exFAT vb. olarak değiştirmek.

5- SD kart Windows, Mac veya Android işletim sistemlerinde okunamıyorsa.

6- SD kart format hatası, erişilemeyen hafıza kartı, boş SD kart vb. SD kart hataları.

 

 

SD kart formatından önceki ön koşullar

Bir SD kartı veya herhangi bir harici depolama cihazını biçimlendirmeye karar verdiğinizde, en önemli şey, SD kartı biçimlendirmeden önce önemli dosya ve fotoğrafların yedek bir kopyasını almaktır.

Aslında, bir SD kartı biçimlendirmek tüm verileri tamamen siler. Bu nedenle, tüm önemli fotoğrafların, ham görüntülerin, videoların, ses dosyalarının, Microsoft Office dosyalarının, belgelerin vb. yedek bir kopyasını almanız önerilir.

Buradaki soru, verilerimi okunmamış veya biçimlendirilmiş SD karttan kurtarabilir miyim?

SD kartınız okunamadığında veya biçimlendirilemediğinde, tüm önemli dosyalarınızın veya fotoğraflarınızın yedek bir kopyasını almak neredeyse imkansız görünüyor. Ancak iyi haber şu ki, tüm verilerinizi hasarlı veya biçimlendirilmiş bir SD karttan Remo Recover yazılımının yardımıyla kolayca kurtarabilirsiniz.

 

 

Mac’te SD kart nasıl biçimlendirilir

SD kartınızı Mac işletim sisteminde biçimlendirmeden önce, mikro/SD kartınızı bir kart okuyucu kullanarak Mac sistemine bağlamanız ve ardından önemli dosyaların yedeğini almanız veya Use Remo Recover Mac (indirme bağlantısı) yazılımını kullanmanız daha iyidir. ) verileri kurtarmak için.

 

1- Yazılımı kurduktan sonra açın ve şuraya gidin: Uygulamalar > Yardımcı Programlar > Disk İzlencesi

2- Mevcut sürücüler arasından SD kart sürücüsünü seçin ve Sil seçeneğine tıklayın.

Not: Mac sisteminizde SD kartınızı veya harici sabit sürücünüzü görmüyorsanız, bunun nedeni bağlantı sorunları veya varsayılan ayarlar olabilir.

3- Şimdi SD kartınıza yeni bir isim verin (isteğe bağlı).

4- Bunu yapmak için istediğiniz formatı seçmek için Format seçeneğine tıklayın.

Not: SD kartınız 64 GB ise ve bunu Windows ve Mac işletim sistemleriyle uyumlu hale getirmek istiyorsanız exFAT’ı seçin. Aksi takdirde hafıza kartınız 32 GB ise MS DOS (FAT) seçiniz.

 

 

5- Sil seçeneğine tıklayın ve Disk Utility’nin SD karttaki tüm dosyaları silmesini bekleyin. Bu sayede hafıza kartınızı Mac sisteminde başarıyla biçimlendirebilirsiniz.

6- Artık SD kartınızı güvenle çıkarabilir ve kartınızın performansının arttığını görebilirsiniz. Mac sisteminde SD kart dosyalarını yedeklemeden sildiyseniz endişelenmeyin çünkü Mac sistemindeki SD karttan dosyaları kolayca kurtarmak için Remo SD Card Recovery yazılımını kullanabilirsiniz.

 

 

Windows’ta SD kart nasıl biçimlendirilir

Burada da, mikro/SD kartınızı biçimlendirmeden önce, SD kartınızın önemli verilerini yedeklemeniz daha iyidir. Ayrıca, SD kartın biçimlendirilmemiş hatasından kaçınmak için SD kartın kilitli olup olmadığını kontrol edin.

1- SD kartınızı Windows’a bağlayın veya SD kart yuvasına takın.

2- Bu PC’ye girin.

 

 

3- Cihazlar ve sürücüler bölümünde mevcut tüm sürücülerinizi bulun.

4- SD kart simgesine sağ tıklayın ve Format seçeneğini seçin.

5- Tahsis birimi boyutunu Varsayılan tahsis boyutu olarak değiştirin.

 

 

6- SD kartınızı biçimlendirmek için Başlat düğmesine tıklayın.

 

Windows’ta SD kart formatı için faydalı ipuçları:

Tam biçimlendirme istemiyorsanız Hızlı Biçim’i seçin.
Birim etiketi seçeneği ile SD kartınızı yeniden adlandırabilirsiniz.
Ayrıca kameranız, cep telefonunuz, profesyonel dijital kameranız vb. ile uyumlu dosya sistemini de seçebilirsiniz. 32 GB depolama alanına sahip SD kartlar için FAT32, 32 GB’den büyük depolama sürücüleri için exFAT/NTFS tercih edilir.

 

Format atmama sorununu çözme

Yöntem 1: SD kartı CMD kullanarak biçimlendirin

Bu yöntem, SD kartınızı daha önce Komut İstemi’nde yanlışlıkla salt okunur olarak ayarladıysanız kullanışlıdır. Bu yöntem aynı zamanda Komut İstemi’ndeki bu tür özellikleri kaldırmanıza ve ardından SD kartınızı kolayca biçimlendirmenize olanak tanır.

1- Başlat düğmesine tıklayın (Windows’un sol alt tarafı), arama çubuğuna cmd yazın, sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin.

2- Komut İstemi Penceresinin en üstüne Diskpart yazın ve Enter tuşuna basarak Diskpart.exe penceresini açın.

3- Bir sonraki pencerede aşağıdaki komutları yürütün.

 

 

disk listesi
disk # seçin: Yazmaya karşı korumalı SD kartınızı seçin.
öznitelikler disk salt okunur temizle: Seçtiğiniz SD kartınızdan salt okunur özniteliği kaldırın. Bundan sonra, normal şekilde biçimlendirmek için aşağıdaki komutları çalıştırabilmelisiniz.
temiz
birincil bölüm oluştur
fs=ntfs formatı: veya ihtiyaçlarınıza göre fs=fat32/exfat formatı

 

İkinci yöntem: SD kartı ücretsiz yazılımla biçimlendirin

Dosya sistemi, SD kartınızın yazmaya karşı korumalı olması için bozuksa, AOMEI Partition Assistant Standard yazılımını deneyebilirsiniz (indirme bağlantısı). Windows 10/8/7 ve Windows XP/Vista işletim sistemleri için ücretsiz ve çok güçlü bir disk formatı aracıdır. Bu yazılımı kullanarak yazmaya karşı korumalı bir SD kartı kolayca biçimlendirebilirsiniz. Aşağıda, Windows’ta biçimlendirilemeyen bir SD kartın nasıl biçimlendirileceğini adım adım okuyacağız:

1- AOMEI Partition Assistant Standard yazılımını ücretsiz olarak indirin ve bilgisayarınıza kurun ve çalıştırın. SD karta sağ tıklayın ve Bölümü Biçimlendir’i seçin.

 

 

2- Bu pencerede FAT32 gibi uygun bir dosya sistemi seçin ve ardından Tamam’a tıklayın.

Not: AOMEI Partition Assistant Standard yazılımı, Windows sabit diskini Ext4/3/2 Lunix dosya sistemiyle biçimlendirmenize olanak tanır.

 

 

3- Ana arayüze dönün ve ardından SD kartı tamamen biçimlendirmek için Uygula’ya tıklayın.

Ayrıca AOMEI Partition Assistant Standard yazılımı, SD kartınızı onarmaya yardımcı olmak için Bölümü Kontrol Et, Yüzey Testi veya MBR’yi Yeniden Oluştur işlevleri de sağlar. İşletim sistemi sürücü durumunu SSD olarak değiştirmek, bir bölümden diğerine boş alan ayırmak, sabit disk bölüm durumunu MBR’den GPT’ye, GPT’den GPT’ye veya GPT’den MBR’ye değiştirmek gibi daha fazla özellik istiyorsanız, ona erişebilirsiniz. yazılımın profesyonel sürümünü edinin.

 

Daha fazla bilgi: SD kartı FAT32 olarak biçimlendirin

Windows’ta yazma koruması sorunu nedeniyle SD kartınızı kolayca biçimlendiremediğiniz yukarıdaki koşullara ek olarak, 32 GB’den büyük bir SD kartı FAT32’ye biçimlendiremeyebilirsiniz. Aslında, bu dosya sistemi sınırlamasından kaynaklanmaktadır.

Sonuç olarak, 512GB, 256GB, 128GB, 64GB ve hatta 2TB SD kartı FAT32’ye biçimlendirmenin tek mevcut ve pratik yolu, AOMEI Partition Assistant Standard gibi bir harici disk bölümleme yazılımı kullanmaktır. Bu aracı kullanarak, geniş depolama alanına (32GB+), flash belleğe ve diğer depolama alanına sahip SD kartı kolayca FAT32’ye biçimlendirebilirsiniz.