10 dizüstü fan hızı bilgisayar kontrol yazılımı ile tanışın (2022’nin en iyisi)

10 dizüstü fan hızıbilgisayar kontrol yazılımı

 

Disk sürücüsünün sıcaklığı ve voltaj tüketiminin miktarı büyük ölçüde fanın performansına bağlı olduğundan, sistemde bir hız kontrol yazılımı ve dijital sıcaklık sensörlerinin olması çok gereklidir. Bu nedenle, bir dizüstü bilgisayar fan hızı kontrol yazılımı, bilgisayarınızın veya dizüstü bilgisayar fanınızın hızını ve sıcaklığını farklı zaman dilimlerinde kontrol etmenize yardımcı olur.

Bu tür sistemlere fan kontrol yazılımı denir. Fan hızı kontrol yazılımı, fanlar için işlemci saat hızının gerçek zamanlı bildirimi, fan hızının dijital gösterimi, disk performans değerlendirmesi ve daha fazlası gibi çeşitli özelliklere sahiptir. Bu yazılımların pek çok hayranı olduğunu göz önünde bulundurarak, bu yazımızda donanım cihazınız için en iyi programları tanıtıyoruz.

 

En iyi fan kontrol yazılımı 2021 – önerilerimiz

Bu yazılımlar arasından en iyi seçimi yapabilmeniz için sizlere en iyi fan hız kontrol yazılımlarından 10 tanesinin özelliklerini, avantajlarını ve dezavantajlarını ve fiyatlarını denemeye değer diğer yazılımlarla birlikte tanıtacağız.

 

1- Argus Monitor – şu anda en iyi akıllı fan hızı kontrolörü

İndirme: {link

Argus Monitor yazılımı, fan hızını ve sensörleri veya PC sensörlerini kontrol etmek için en iyi yazılım platformlarından biridir. Bu yazılım, kullanımı kolay bir arayüz ile birlikte gelir ve iyi özellikleri sayesinde sürücünüzü güvende tutar.

arka planda kolayca çalışabilir ve işinizi kesintiye uğratmadan cihazınızın fan hızını otomatik olarak kontrol edebilir. Bu akıllı yazılım, sabit sürücü sıcaklığı ve genel işlemci sağlığı gibi şeyleri değerlendirir. Bu yazılımın temel işlevinin fan hızını kontrol etmek ve bu konudaki herhangi bir sorunu çözmek olduğu düşünülürse, bu yazılım aynı zamanda dijital bir sensör kullanarak sıcaklığı ayarlamanıza da olanak tanır.

 

 

Sistemin kendisi tarafından oluşturulan otomatik grafiğe göre GPU ve CPU sıcaklığını kontrol edebilirsiniz. Argus Monitor yazılımı, cihazınızın sabit diski hasar gördüğünde, gerekli dosyalarınızı kaydedebilmeniz ve kaybolmalarını veya hasar görmelerini ve verilerinizi kaybetmelerini önleyebilmeniz için sizi uyaracaktır.

 

Avantajlar:

CPU, SSD ve GPU sıcaklık izleme sürecini otomatik olarak çalıştırma
Fan hızı kontrolü

 

Dezavantajları:

Ücretsiz değil (tabii ki İran’da)

2- EasyTune 5- Kolay PC kurulumu

İndirme: {link

EasyTune5 yazılımı, fan hızı kontrolü ve CPU sıcaklık ayarı açısından harika özellikler sunan en iyi platformlardan biridir. Bu yazılımı kullanarak, özellikle işlemci sıcaklığı ve sensörler açısından bilgisayarınızın sağlığını sürekli olarak izleyebilirsiniz.

 

 

Hatta bu yazılımı kullanarak sisteminizin genel performansını iyileştirebilirsiniz, çünkü EasyTune5 yazılımı bilindik hız aşırtma adını sunar. Bu yazılım yalnızca Windows’ta kullanılabilir ve bu nedenle Linux veya Mac işletim sistemleri kullanan kişiler için uygun değildir. EasyTune5 ücretsiz bir yazılımdır.

 

Avantajlar:

Doğrudan ve pratik fan hızı kontrolü

 

Dezavantajları:

Hız aşırtma sorun yaşayabilir.

3- SpeedFan- en iyi donanım izleme yazılımlarından biri

İndirme: {link

Cihazın donanımının genel performansını kontrol etmek için en iyi platformlardan biri SpeedFan yazılımıdır. Bu yazılım, kullanıcıların yalnızca fan dönüş hızını kontrol etmesine izin vermekle kalmaz, aynı zamanda sıcaklık, voltaj ve daha fazlasını kontrol etmek için araçlar sağlar.

 

 

SpeedFan fan kontrol yazılımı, herhangi bir marka ve modeldeki tüm PC’lerle uyumludur. Bu yazılımı kullanarak, akıllı okuma özelliği yardımıyla sürücünün performansını analiz edebilirsiniz. Bu yazılım, cihazın içinde saklanan dijital sensör aracılığıyla sıcaklığı ölçerek fan hızını ayarlayabilir. SpeedFan yazılımı, kolay kullanıcı arayüzü ile cihazın fanının performansını ve hızını kolayca kontrol etmenizi sağlar.

 

Avantajlar:

Doğrudan ve basit kullanıcı arayüzü
Grafiğin sunumu

 

Dezavantajları:

dik öğrenme eğrisi (içeriği öğrenmek için harcanan zamanın uzunluğu)

4- NoteBook FanControl- isteğe bağlı olarak çoğu kişisel bilgisayarda CPU fan hızının tespiti ve kontrolü

İndirme: {link

NoteBook FanControl yazılımı, en iyi sistem fan denetleyicilerinden bir diğeridir. Bu uygulama Görev Çubuğu üzerinde çalışır ve sistem hızı da dahil olmak üzere PC ihtiyaçlarını kontrol eder ve sıcaklığını ayarlar. Yazılımı kurduktan sonra, fanın mevcut hızını ve monitörün mevcut sıcaklığını termal sensörler ile kolayca ölçebilirsiniz.

 

 

Uygulamadaki bir kaydırıcıyı kullanarak fan hızını manuel olarak da kontrol edebilirsiniz. Bu yazılım, çalışırken herhangi bir soruna neden olmayacak basit bir kullanıcı arayüzüne sahiptir.

 

Avantajlar:

Kolay ve doğrudan kullanıcı arayüzü

 

Dezavantajları:

Dizüstü bilgisayarlar için uygun değil

5- ZOTAC FireStorm- iyi bilinen ZOTAC donanım izleme yazılımı

ZOTAC FireStorm yazılımı, kullanıcıların sistemlerinin fan hızını kolayca kontrol etmek için kullanabilecekleri doğrudan ve basit bir arayüze sahiptir. Aslında, cihazınızın donanımının sıcaklığını ve fanların hızını kolayca kontrol edebilmek için ihtiyacınız olan tüm bilgi ve şeyler bu yazılımın kullanıcı arayüzünde mevcuttur.

Ayrıca, işlem çekirdeklerinin hızı ve grafik kartı bellek mikroişlemcisinin (veya bellek saatinin) hızı gibi birden çok işlemcinin hızını da kontrol edebilirsiniz. Sistemin termal enerjisi veya iç sıcaklığı bu okumaları büyük ölçüde etkilediğinden, herhangi bir anormal okuma, sistem fanınızın düzgün çalışıp çalışmadığını size bildirir. Bu yazılımın kullanıcı arayüzünde fanların hızı, işlemciler, sıcaklık vb. bilgileri size sürekli olarak gösteren özel bir izleme veya kontrol bölümü bulunmaktadır.

 

 

Avantajlar:

RGB kontrolü, fan kontrolü, CPU kontrolü vb. dahil olmak üzere birçok kontrol seçeneği

 

Dezavantajları:

Bazen bazı seçenekleri ayarlarken düzensiz çalışıyor

6- HW Monitor – tüm donanım bileşenlerinin istatistiklerini görüntülemek için basit bir program

İndirme: {link

Fan hızını ayarlamak ve sistem donanımınızın sıcaklığını kontrol etmek için ücretsiz bir yazılım istiyorsanız, en iyi uygulama HW Monitor’dür. CPU fanı izlemeye ek olarak, HW Monitor yazılımı ayrıca fan muhafazalarının hızını da ölçer.

 

 

Fanınızın kabul edilebilir bir hızda çalışıp çalışmadığını öğrenmek için maksimum ve minimum fan hızı kayıtlarının günlük istatistiklerini bile kaydedebilirsiniz. Ayrıca HW Monitor yazılımı, CPU ve anakart sıcaklık tüketimini, mevcut voltaj tüketimini, GPU sıcaklık okumasını ve diğer özellikleri görüntülemenize yardımcı olur.

Avantajlar:

Basit ekran
Sürekli güncelleme

 

Dezavantajları:

Uyarı veya bildirim yok

7- HWiNFO- donanım izleme için en iyi ücretsiz yazılım

İndirme: {link

Windows’unuz için ücretsiz bir fan hızı kontrol yazılımı arıyorsanız, HWiNFO sisteminizi izlemek ve kontrol etmek için en iyi ücretsiz profesyonel yazılımlardan biridir. Bu yazılımla ilgili en iyi şey, yalnızca fan hızını değil, aynı zamanda güç tüketimini, CPU sistemini, RAM depolama ve performansını, CPU güç tüketimini, GPU güç tüketimini ve daha fazlasını kontrol edebilmenizdir. Windows’un çoğu sürümü bu fan hızı kontrol platformuyla uyumludur.

Avantajlar:

Birçok kontrol özelliği (CPU, GPU, kullanılan bellek, fan hızı kontrolü vb.)

Dezavantajları:

Diğer yazılımlar veya programlar kadar ayrıntılı değildir

8- Corsair Link- çok verimli ve ücretsiz donanım yönetimi

İndirme: {link

 

Maksimum fan hızını kontrol etmeye yardımcı olan kullanıcı dostu bir arayüze sahip bir başka harika yazılım da Corsair Link. CPU voltaj tüketimi, elektrik yükü ve hatta DRAM frekansı ile birlikte gerçek CPU hızı bilgileri bu yazılımın panosunda görülebilir. Bu yazılım aynı zamanda oyun kullanıcı arayüzleriyle de iyi çalışır, bu nedenle çoğu oyuncu Corsair Link yazılımını bilgisayarlarına veya dizüstü bilgisayarlarına yüklemeyi sever.

Avantajlar:

Basit durum çubuğu ve kolay kullanıcı arayüzü

Dezavantajları:

Tüm cihazlarla uyumluluk şu anda sınırlıdır

9- TPFan Control- basit ve kompakt fan kontrol programı

İndirme: {link

TPFan Control yazılım programı, dizüstü bilgisayar fanının hızını kontrol etmede son derece iyi çalışabilir ve sistemin cihazdaki ısı nedeniyle kapanmasını önlemek için açığa çıkan ısıyı eşit olarak dağıtabilir. Uygulama arka planda sürekli çalışır ve buradan fan hızını ve sıcaklığını kolayca kontrol edebilirsiniz. Hatta dönüşünü değiştirerek hızını en uygun şekilde ayarlayabilirsiniz.

 

 

Avantajlar:

Daha yeni modellerde çalışır
Dizüstü bilgisayardaki sıcaklığı korumak gerekir

 

Dezavantajları:

Şüpheli ve net olmayan reklamlar var

10- Donanım Monitörünü Açın

İndirme: {link

CPU fan hızını kontrol etmek için en şaşırtıcı platformlardan biri Open Hardware Monitor yazılımıdır. Bu yazılımı kullanarak sadece CPU fanının anlık hızını kontrol etmekle kalmaz, aynı zamanda dahili devreler (OPAMPS), voltaj regülatörleri, transistörler, CPU saat devreleri vb. diğer sıcaklık üretim kaynaklarını da kontrol edebilirsiniz. Bu yazılımın dijital termometresi yardımıyla diskin sıcaklığını kolayca kontrol edebilir ve CPU veya laptop anakartının aşırı ısınmasını önleyebilirsiniz.

 

Avantajlar:

Tüm ihtiyaçlarınızı karşılayan kolaylık ve sadelik
En son donanım sürümü ile sürekli güncellenir

 

Dezavantajları:

Varsayılan bir sıcaklık ayarı yoktur, bu nedenle kullanıcılar maksimum güvenli sıcaklığa ulaşıp ulaşmadıklarını kontrol etmelidir.

 

yaygın sorular

 

1- Dizüstü bilgisayar fan hızını kontrol etmek için doğru yazılımı seçmek, sahip olduğum bilgisayar modeline bağlı mı?

Evet. En iyi fan yazılımını ararken, en iyi ve en uygun seçenek, kullandığınız donanım modeline bağlıdır. Bazı programlar yalnızca dizüstü bilgisayarlarla uyumludur ve diğerleri yalnızca masaüstü bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Tabii ki programın hem dizüstü hem de masaüstü bilgisayarlarda çalıştığı hibrit yazılım platformları var.

 

2- Yazılımı kullanarak fan programlama sorunlarını çözebilir miyim?

Sürücü arızası veya hatalı ve bozuk dosyalar gibi sorunlar fana bağlı saat sistemini etkiler ve bu sorun da fan performansında teknik sorunlara neden olur. Bu nedenle, sisteminizi doğru hızda ve fan aralığında çalıştırmanıza yardımcı olacak bir hız kontrol yazılımına ihtiyacınız vardır.

 

3- Yazılım yardımıyla fan hızını kontrol edebilir miyim?

Evet. Piyasada, voltajı uygun hız aralığında kontrol etmek için sisteminize entegre edebileceğiniz birkaç fan hızı kontrol yazılımı platformu bulunmaktadır.

 

4- Fan kontrol yazılımının maliyeti nedir?

Maliyetler, fan hızı kontrol yazılımının türüne göre belirlenir. İstediğiniz yazılımın ücretsiz veya deneme sürümü varsa, yazılımın işlevselliğini tanımak için bunu deneyebilirsiniz. Daha önce bir yazılım kullanıyorsanız ve şimdi yükseltilmiş sürümü mevcutsa, premium sürümü satın alabilirsiniz.